Wegnummering 1-99
Moderator: Moderatoren
Re: Wegnummering 1-99
Grappig vind ik wel dat je best een hoop nummers kan schrappen. En andere toe kan voegen.
Re: Wegnummering 1-99
Dat nummeren in regio's spreekt mij enorm aan. Juist omdat je dan ook een aantal wegen die nu provinciaal zijn toch toevoegt aan de lijst met belangrijke verbindingen.
En mijn uitgangspunt zou zijn: vooral géén dubbelnummeringen.
Verder zou ik de nummers 1 t/m 9 gebruiken voor de backbone, de basis van je gehele netwerk. Dus niet persé de Amsterdamse radialen, maar bijvoorbeeld zoiets:
A1: Amsterdam - Hengelo - Rheine (D)
A2: Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Maastricht - Luik (B)
A3: Den Haag - Utrecht - Arnhem - Oberhausen (D)
A4: Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Bergen-op-Zoom - Antwerpen (B)
A5: Rotterdam-Europoort - Arnhem - Zevenaar
A6: Naarden - Lelystad - Emmeloord - Joure - Groningen - Bad Nieuweschans - BAB280
A7: Amsterdam - Zaandam - Hoorn - Harlingen - Leeuwarden
A8: Groningen - Zwolle - Utrecht - Breda - Hazeldonk - (B)
A9: Zwolle - Apeldoorn - Arnhem - Eindhoven
En mijn uitgangspunt zou zijn: vooral géén dubbelnummeringen.
Verder zou ik de nummers 1 t/m 9 gebruiken voor de backbone, de basis van je gehele netwerk. Dus niet persé de Amsterdamse radialen, maar bijvoorbeeld zoiets:
A1: Amsterdam - Hengelo - Rheine (D)
A2: Amsterdam - Utrecht - Eindhoven - Maastricht - Luik (B)
A3: Den Haag - Utrecht - Arnhem - Oberhausen (D)
A4: Amsterdam - Den Haag - Rotterdam - Bergen-op-Zoom - Antwerpen (B)
A5: Rotterdam-Europoort - Arnhem - Zevenaar
A6: Naarden - Lelystad - Emmeloord - Joure - Groningen - Bad Nieuweschans - BAB280
A7: Amsterdam - Zaandam - Hoorn - Harlingen - Leeuwarden
A8: Groningen - Zwolle - Utrecht - Breda - Hazeldonk - (B)
A9: Zwolle - Apeldoorn - Arnhem - Eindhoven
Re: Wegnummering 1-99
Ik heb recent ook eens gekeken wat je zou kunnen doen als je het aantal dubbelnummeringen én TOTSO's wil minimaliseren. In dat geval kom ik uit op de volgende routes de backbone vormen (waarbij Emmeloord een twijfelgevalletje is, evenals de zuidelijke randweg Eindhoven). De overige routes kunnen regionaal geclusterd worden (waarbij eventueel zelfs route 18 meegenomen kan worden).
A1: Amsterdam ( Watergraafsmeer) - Amersfoort - Apeldoorn - Azelo
A2: Amsterdam ( Muiderberg) - Almere - Lelystad - Joure - Drachten - Groningen ( Euvelgunne)
A3: Amsterdam ( Amstel) - Utrecht - Eindhoven ( Batadorp)
A4: Amsterdam ( De Nieuwe Meer) - Den Haag - Rotterdam - Bergen op Zoom - Vlissingen
A5: Den Haag (Utrechtsebaan) - Utrecht - Arnhem - Duitse Grens [BAB3]
A6: Rotterdam ( Zestienhoven/Terbregseplein) - Dordrecht - Breda - Belgische Grens [E19]
A7: Almere ( Almere) - Utrecht - Gorinchem - Breda ( St. Annabosch)
A8: Utrecht ( Rijnsweerd) - Amersfoort - Zwolle - Meppel - Hogeveen - Duitse Grens [B402]
A9: Arnhem ( Grijsoord - Nijmegen - Eindhoven - Maastricht - Belgische Grens [A25]
A10: Ring Amsterdam
A11: Rotterdam ( Ridderkerk-Zuid) - Tiel - Nijmegen - Zevenaar
A12: Emmeloord - Zwolle - Apeldoorn - Arnhem
A13: Nijmegen ( Neerbosch) - Venlo - Roermond ( Het Vonderen)
A14: Zaandam ( Zaandam) - Hoorn - Afsluitdijk - Sneek - Joure
A15: Meppel ( Lankhorst) - Heerenveen - Leeuwarden ( Werpsterhoek)
A16: Zurich - Leeuwarden - Drachten - Emmen
A17: Belgische Grens [E34] - Eindhoven - Venlo - Duitse Grens [BAB40]
A18: Zwolle - Almelo - Hengelo - Duitse Grens [BAB30]
A19: Zwolle - Ommen - Hogeveen - Groningen ( Julianaplein)
Mijn nummering levert met name nog wat gaten op in het zuiden van het land, waar nagenoeg de hele huidige A58 wordt opgesplitst in vier regionale nummers (Bergen op Zoom - Moerdijk, Roosendaal - Breda, Breda - 's-Hertogenbosch en Tilburg - Eindhoven), en de A59 ook in vier regionale nummers (Oss- 's-Hertogenbosch, 's-Hertogenbosch - Zonzeel, Noordhoek - Sabina en Hellegatsplein - Zierikzee - Goes).
A1: Amsterdam ( Watergraafsmeer) - Amersfoort - Apeldoorn - Azelo
A2: Amsterdam ( Muiderberg) - Almere - Lelystad - Joure - Drachten - Groningen ( Euvelgunne)
A3: Amsterdam ( Amstel) - Utrecht - Eindhoven ( Batadorp)
A4: Amsterdam ( De Nieuwe Meer) - Den Haag - Rotterdam - Bergen op Zoom - Vlissingen
A5: Den Haag (Utrechtsebaan) - Utrecht - Arnhem - Duitse Grens [BAB3]
A6: Rotterdam ( Zestienhoven/Terbregseplein) - Dordrecht - Breda - Belgische Grens [E19]
A7: Almere ( Almere) - Utrecht - Gorinchem - Breda ( St. Annabosch)
A8: Utrecht ( Rijnsweerd) - Amersfoort - Zwolle - Meppel - Hogeveen - Duitse Grens [B402]
A9: Arnhem ( Grijsoord - Nijmegen - Eindhoven - Maastricht - Belgische Grens [A25]
A10: Ring Amsterdam
A11: Rotterdam ( Ridderkerk-Zuid) - Tiel - Nijmegen - Zevenaar
A12: Emmeloord - Zwolle - Apeldoorn - Arnhem
A13: Nijmegen ( Neerbosch) - Venlo - Roermond ( Het Vonderen)
A14: Zaandam ( Zaandam) - Hoorn - Afsluitdijk - Sneek - Joure
A15: Meppel ( Lankhorst) - Heerenveen - Leeuwarden ( Werpsterhoek)
A16: Zurich - Leeuwarden - Drachten - Emmen
A17: Belgische Grens [E34] - Eindhoven - Venlo - Duitse Grens [BAB40]
A18: Zwolle - Almelo - Hengelo - Duitse Grens [BAB30]
A19: Zwolle - Ommen - Hogeveen - Groningen ( Julianaplein)
Mijn nummering levert met name nog wat gaten op in het zuiden van het land, waar nagenoeg de hele huidige A58 wordt opgesplitst in vier regionale nummers (Bergen op Zoom - Moerdijk, Roosendaal - Breda, Breda - 's-Hertogenbosch en Tilburg - Eindhoven), en de A59 ook in vier regionale nummers (Oss- 's-Hertogenbosch, 's-Hertogenbosch - Zonzeel, Noordhoek - Sabina en Hellegatsplein - Zierikzee - Goes).
Discussieren is de kunst van het weglaten.
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22897
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Dan heb je toch nog een dubbelnummering tussen Naarden en Muiderberg.
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Naarden, Muiden, allemaal één pot nat. Hoe dan ook, als je met de eerste 9 of 10 nummers de hoofdverbindingen van het land wilt pakken en dan denkt aan een noordoost-zuidwest, zou ik menen dat die A7-A6-A27 zou moeten lopen. Want dat is korter in kilometers en ook een TOTSO minder. Heb je dus nog maar een ‘regionaal nummer’ nodig voor Muiderberg-Almere, waarmee ook een plekje vrij komt in de 9 van Teetje, die bijvoorbeeld kan worden toegekend aan Vlissingen-Venlo.
Als dan de klacht wordt dat de oostelijke provincies óók een laag nummer moeten krijgen: waarom dan niet Groningen-Zwolle-Arnhem-Eindhoven? Wordt natuurlijk wel een A-TOTSO, maar dat is de noordoost-zuidwest ook (in alle denkbare varianten). Dat zit dan een beetje in het systeem ingebakken omdat je lange routes op landelijk niveau wilt hebben.
(iets dat verder niet mijn voorkeur heeft, om redenen die ik in posts uit 2014 hierboven uitlegde)
Als dan de klacht wordt dat de oostelijke provincies óók een laag nummer moeten krijgen: waarom dan niet Groningen-Zwolle-Arnhem-Eindhoven? Wordt natuurlijk wel een A-TOTSO, maar dat is de noordoost-zuidwest ook (in alle denkbare varianten). Dat zit dan een beetje in het systeem ingebakken omdat je lange routes op landelijk niveau wilt hebben.
(iets dat verder niet mijn voorkeur heeft, om redenen die ik in posts uit 2014 hierboven uitlegde)
Laatst gewijzigd door Pino op vr 16 apr 2021, 19:16, 1 keer totaal gewijzigd.
-
- 2x4 autosnelweg
- Berichten: 10219
- Lid geworden op: zo 10 jun 2007, 10:18
- Locatie: Haarlemmermeer
Re: Wegnummering 1-99
Ik heb het niet nagemeten, maar volgens OSM ligt een aardig deel van KP Muiderberg op het 'grondgebied' van Naarden, dus in die zin zou het allemaal nog kunnen kloppen ook.
Re: Wegnummering 1-99
Een omnummering in Brabant zodat alle dubbele nummers en TOTSO's daar verdwijnen scheelt al een stuk.
Gezien het belang van de A50 zou deze weg beter A5 kunnen heten i.p.v. dat korte stuk bij Amsterdam.
Gezien het belang van de A50 zou deze weg beter A5 kunnen heten i.p.v. dat korte stuk bij Amsterdam.
Re: Wegnummering 1-99
Waarom niet een systeem zoals in de VS? Even nummer oost-west, oneven noord-zuid, waarmee je in het noorden begint.
Re: Wegnummering 1-99
Dat geeft erg veel TOTSO's en dubbelnummeringen lijkt me. Neem bijvoorbeeld Brabant, daar blijf je eigenlijk gewoon bij de huidige nummering dan. Drie oost-west snelwegen, de A58, A59 en A67, zes noord-zuid snelwegen, de A73, A50, A2, A27, A16, A4 en twee diagonaal lopende snelwegen, de A65 en A17.
Laatst gewijzigd door BHJ op vr 16 apr 2021, 19:52, 1 keer totaal gewijzigd.
Discussieren is de kunst van het weglaten.
Re: Wegnummering 1-99
We hebben geen grid. De belangrijkste wegen in Nederland lopen (semi-)diagonaal. De wegnummers in Nederland zijn nog altijd grotendeels gebaseerd op de administratieve Rijkswegennummering uit het begin van de vorige eeuw. Dat was een spinnenweb: de nummers 1-10 zouden beginnen in Amsterdam, de nummers 11-20 in Rotterdam, 21-30 in Utrecht en zo verder. Dat past beter met de opzet van ons wegennet.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Nederland heeft verre van een perfect grid, maar dat heeft de VS ook niet. Daar zitten net zozeer radiale elementen in. Ik vind op zich dat je naar Nederland ten zuiden van het IJsselmeer best kunt kijken als een grid. Met de oost-west-wegen zeker, als de logische achterlandroutes Randstad/Brabant-Duitsland. En met de noord-zuid-wegen deels. Natuurlijk heb je vanuit Amsterdam twee radialen naar het zuiden, vanuit Utrecht twee radialen naar het oosten en kruist één radiaal van Amsterdam op een gegeven moment een andere radiaal etc, maar wat dit betreft wijken we ook weer niet echt af van wat je in het Interstate-grid van de VS ziet. Of het Autobahn-grid van Duitsland. De geschiedenis van ons rijkswegennet is er zeker een van radialen, maar zet een andere bril op en het scheelt niet zoveel van systemen die als grid worden geduid.
Op die basis zou je best kunnen proberen voor Amerikaans systeem te gaan met oplopende even nummers van oost naar west (en de tientallen voor grote oost-west-routes) en oplopende oneven nummers van noord naar zuid (en dan de vijftallen voor grote noord-zuids). Maar dan moet je alleen al gaan zoeken naar tien hoofdroutes in beide richtingen en dat alleen al lijkt me lastig. Dan wordt het ook ineens een stukje problematischer dat er vanuit Amsterdam twee grote noord-zuid-routes beginnen, en hoe verder je naar het oosten gaat, des te minder kom je er nog tegen. Nu zit in de grid-systemen van de VS en Australië ook wel dat soort onbalans (sterke concentratie van noord-zuid-nummers aan de oostkust, veel minder beschikbaar voor het enorme flyover territory daarachter), dus het hoeft niet het einde van de wereld te zijn. Maar in combinatie met de andere genoemde factoren denk ik toch dat Nederland niet zo geschikt is voor nummering als grid.
Op die basis zou je best kunnen proberen voor Amerikaans systeem te gaan met oplopende even nummers van oost naar west (en de tientallen voor grote oost-west-routes) en oplopende oneven nummers van noord naar zuid (en dan de vijftallen voor grote noord-zuids). Maar dan moet je alleen al gaan zoeken naar tien hoofdroutes in beide richtingen en dat alleen al lijkt me lastig. Dan wordt het ook ineens een stukje problematischer dat er vanuit Amsterdam twee grote noord-zuid-routes beginnen, en hoe verder je naar het oosten gaat, des te minder kom je er nog tegen. Nu zit in de grid-systemen van de VS en Australië ook wel dat soort onbalans (sterke concentratie van noord-zuid-nummers aan de oostkust, veel minder beschikbaar voor het enorme flyover territory daarachter), dus het hoeft niet het einde van de wereld te zijn. Maar in combinatie met de andere genoemde factoren denk ik toch dat Nederland niet zo geschikt is voor nummering als grid.
Re: Wegnummering 1-99
Duidelijk verhaal. Een andere mogelijkheid is een nummering die wel van noord naar zuid oploopt, maar zonder het onderscheid noord-zuid en oost-west. Een even wegnummer kan dus zowel oost-west als noord-zuid lopen, wat ook geldt oneven wegnummers.
Re: Wegnummering 1-99
Bij de verkaveling is in de kolonisatieperiode in de VS wel degelijk gekozen voor een gridpatroon, en ook voor de nummering van lager geclasseerde wegen (Farm to Marketroads, of neem de straten en avenues in New York).maar dat heeft de VS ook niet
https://goo.gl/maps/c1MsAofLNZeszk9T7
Dit is een loodrechte bocht in een expressweg; dat zou in Nederland niet echt denkbaar zijn.
In Nederland zijn volgens mij de belangrijkste terechte punten: het onnodig hebben van driecijferige nummers en vele onlogische TOTSO's en dubbelnummering. Daar hoef je denk ik geen heel nieuw systeem voor in te voeren; gewoon wat geld investeren om de grootste pijnpunten er uit te halen.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
- Kaaiman
- Secretaris
- Berichten: 17416
- Lid geworden op: ma 26 jun 2006, 16:54
- Locatie: Hoogeveen
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Nederland is helemaal niet zo oost/west en noord/zuid georiënteerd in de hoofden van de meeste weggebruikers. Het even/oneven nummeren op basis van de richting is daarmee een geinige vingeroefening voor amateurwegnumerologen, maar zal voor 99% van de weggebruikers geen meerwaarde opleveren voor de mental map.
Deur Drenthe • website over het Drentse provinciaal en rijkswegennet
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
Re: Wegnummering 1-99
Yep. Bovendien zijn de huidige wegnummers zo ingeburgerd dat er verwarring kan ontstaan. Een totaal nieuw nummerschema zal jaren gewenning vergen, denk ik. En dan hebben we het nog niet gehad over de kosten.
Re: Wegnummering 1-99
In het verleden zijn er wel eens grootschalige omnummeringen geweest, bv. in België in de jaren '80. Dat was wel voor het digitale tijdperk.
- Palance
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 31594
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17
- Locatie: Паланцедрецхт
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Je ziet het nu ook op de Balkan. Daar zijn recent ook hernummeringen geweest - de ene wat ingrijpende dan de ander - maar kaarten als Google Maps en soms ook OSM zijn soms jaren later nog niet bijgewerkt. En lokaal wordt dan nog de oude nummering gebruikt omdat die bekender is.
"You know the greatest danger facing us is ourselves, an irrational fear of the unknown. But there’s no such thing as the unknown — only things temporarily hidden, temporarily not understood.” - James T. Kirk
Autosnelwegen.net
Autosnelwegen.net
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Dat het land langs zo kaarsrecht mogelijke lijnen is gekoloniseerd heeft niet kunnen voorkomen dat de wat belangrijkere wegen dat grid vaak doorbreken. Het verhaal van Broadway in New York is natuurlijk bekend, maar U.S.-Routes en zeker Interstates lopen met grote regelmaat schuin. En dat ook in vlakke, sterk verkavelde staten. De US-routes volgden vaak oude trails uit pre-koloniale tijden; Interstates volgen die weer min of meer - maar soms zijn dat ook vrij directe lijnen tussen grote steden.
Hoe dan ook: mensen verwachten in de VS een grid vanuit de historie, en nemen die perceptie mee wanneer ze naar het snelwegennet kijken. In Europa gebeurt vanwege dezelfde historie het omgekeerde. Neem een neutrale blik en het scheelt niet superveel.
Re: Wegnummering 1-99
Even uit de verkeersplanolgie: In een grid worden de raster-doorbrekende radialen het meest intensief bereden; omdat dit voor een meerderheid van de weggebruikers een afsnijding oplevert in hun reis naar de bestemming. Dus het is niet zo verwonderlijk dat dit soort wegen snel de hoogste uitbouwstandaard bereiken
Het is overigens ook een reden om sowieso geen rasternetwerk te willen ambiëren. Het meest efficiënte netwerk is een trianglestructuur.
Het is overigens ook een reden om sowieso geen rasternetwerk te willen ambiëren. Het meest efficiënte netwerk is een trianglestructuur.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
- Kaaiman
- Secretaris
- Berichten: 17416
- Lid geworden op: ma 26 jun 2006, 16:54
- Locatie: Hoogeveen
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Daar zat ik vanmiddag ook nog over na te denken, dat we in Nederland meer een driehoekstructuur hebben. Met name in het midden en zuiden des lands is dat zeer duidelijk:
de A16, A2 en A73 (noordelijk van Venlo) als \,
de A4 (noordelijk van Den Haag), A6, A28, A17, A27, A50 en A73 (zuidelijk van Venlo als /
en de A1, A12, A15, A59, A58 en A67 als _.
Je zou dan eigenlijk een wegnummering moeten hebben waarbij de 10-serie een _ is, de 20-serie een / en de 30-serie een \.
Of zoiets.
de A16, A2 en A73 (noordelijk van Venlo) als \,
de A4 (noordelijk van Den Haag), A6, A28, A17, A27, A50 en A73 (zuidelijk van Venlo als /
en de A1, A12, A15, A59, A58 en A67 als _.
Je zou dan eigenlijk een wegnummering moeten hebben waarbij de 10-serie een _ is, de 20-serie een / en de 30-serie een \.
Of zoiets.
Deur Drenthe • website over het Drentse provinciaal en rijkswegennet
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
De noord-zuidroutes in het midden en zuiden vormen driehoeken, oost-west gaat gewoon parallel. Uiteindelijk is dat toch ook allemaal gevormd langs de meest rechte lijn die je tussen grotere plaatsen kon trekken, en voor een deel een geografie die er bijna om vroeg om de grote rivieren zo’n beetje te volgen. Dat in de tussentijd driehoeken het verkeer beter weten te verdelen dan een grid, mag duidelijk zijn. Ergens ook kennis die pas is opgedaan ná het ontstaan van de wegennetten. Maar wat ik maar wilde zeggen: ook met min of meer driehoeken kun je prima een wegnummering inzetten die wél gridprincipes hanteert. Dat zie je in de VS, in Duitsland, in China en op wel meer plekken.
Tenslotte nog over het ontstaan van het Amerikaanse wegennet. Die oude trails die de basis vormden voor de off-grid lopende US Routes en Interstates lagen er eerder dan het “landuitgifte-grid” en zijn vermoedelijk altijd al in betere staat geweest dan die laatste. Kijk voor de grap eens op deze kaart uit 1881, toen de hele Good Roads Movement nog van de grond moest komen. Het feit dat ze daarmee logische keuzes werden voor autotrails en US Routes versterkte dat natuurlijk alleen maar. Aan zoiets kan geen grid-denken echt iets veranderen.
Tenslotte nog over het ontstaan van het Amerikaanse wegennet. Die oude trails die de basis vormden voor de off-grid lopende US Routes en Interstates lagen er eerder dan het “landuitgifte-grid” en zijn vermoedelijk altijd al in betere staat geweest dan die laatste. Kijk voor de grap eens op deze kaart uit 1881, toen de hele Good Roads Movement nog van de grond moest komen. Het feit dat ze daarmee logische keuzes werden voor autotrails en US Routes versterkte dat natuurlijk alleen maar. Aan zoiets kan geen grid-denken echt iets veranderen.
- Jackbauer1350
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7887
- Lid geworden op: ma 21 nov 2011, 22:03
- Locatie: Wijdemeren
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Wat betreft oneven nummers voor noord-zuid en even nummers voor oost-west heeft Duitsland dat globaal voor de Autobahnen. Dat netwerk is ook niet bepaald een grid te noemen.
Wellicht dat nog te maken met de tijd dat er nog een West- en Oost-Duitsland was en West nog wat Amerikaanse beinvloeding had.
En ook dat veel driecijferige A-nummers vanaf het netwerk uitmonden in de steden, de Zubringers. Dat wat in Amerika de driecijferige I-nummers zijn. Iets wat we hier in Nederland niet echt hebben.
Wellicht dat nog te maken met de tijd dat er nog een West- en Oost-Duitsland was en West nog wat Amerikaanse beinvloeding had.
En ook dat veel driecijferige A-nummers vanaf het netwerk uitmonden in de steden, de Zubringers. Dat wat in Amerika de driecijferige I-nummers zijn. Iets wat we hier in Nederland niet echt hebben.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Het Autobahnnet is op hoofdlijnen al uitgedacht in de nazitijd (plannen hier), dus bepaald niet onder Amerikaanse invloed. Het had toen ook een (administratieve) nummering die niet op een grid was gebaseerd. Die stap is pas in de jaren ‘70 gezet.
Wat je wellicht nog wel kunt zeggen is dat op het hoogtepunt van de bouwplannen -begin jaren ‘70 dus- in West-Duitsland plannen bestonden om de oudste radiale verbindingen aan te vullen met verbindingen die juist minder op de grote steden waren gericht. De planning van toen, waarop dus ook hun grid-nummering was gebaseerd, ziet er alweer veel meer uit als grid dan wat er uiteindelijk is gekomen. Overigens was dit laatste niet specifiek Duits. Kijk je naar Nederlandse en Belgische plannen van toen, dan zitten daar ook veel meer parallelle verbindingen in. Past ook wel in het bredere RO-denken van die tijd.
Wat je wellicht nog wel kunt zeggen is dat op het hoogtepunt van de bouwplannen -begin jaren ‘70 dus- in West-Duitsland plannen bestonden om de oudste radiale verbindingen aan te vullen met verbindingen die juist minder op de grote steden waren gericht. De planning van toen, waarop dus ook hun grid-nummering was gebaseerd, ziet er alweer veel meer uit als grid dan wat er uiteindelijk is gekomen. Overigens was dit laatste niet specifiek Duits. Kijk je naar Nederlandse en Belgische plannen van toen, dan zitten daar ook veel meer parallelle verbindingen in. Past ook wel in het bredere RO-denken van die tijd.
Re: Wegnummering 1-99
Als de structuur van het wegennet zich ervoor leent kan een nummering gebaseerd op het grid-systeem wel toegevoegde waarde hebben, ook al zijn er wegen die het patroon doorbreken. Denk bijvoorbeeld aan New York, waarbij iedereen weet waar hij de '229th street' ongeveer kan vinden. En de Broadway als doorsnijding. In een land als Nederland levert het geforceerd aanhouden van een gridsysteem eigenlijk alleen maar ellende op, denk aan de A 2 en de A 27 die vanaf Everdingen hun nummer moeten wisselen om in het systeem te kunnen blijven passen. Systeemautisme waar de weggebruiker niet mee geholpen is.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Er zijn altijd wel oplossingen voor wegen die niet helemaal conform grid lopen, zie Broadway en het US Route/Interstate-systeem. Systeemautisme is meestal de stomste reactie. Een A2 Amsterdam-Everdingen-Hazeldonk is nog denkbaar (feitelijk Napoleon’s Route Imperiale 2), maar elders houdt dan snel op. De gang van zaken met de E25 en E35 in ons land is een treffend voorbeeld.
Re: Wegnummering 1-99
De standaard zou een driecijferig nummer voorschrijven voor een diagonaal.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 21984
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
- Locatie: Sesamstraat
- Contacteer:
Re: Wegnummering 1-99
Welke standaard? Als je bijvoorbeeld de regels van het E-grid leest of de Interstates, zijn de driecijferige nummers simpelweg gereserveerd voor wegen van een lagere klasse: aftakkingen, Zubringers etc. Zie de spoiler.
Het woord diagonaal komt daar niet voor. Daarom kunnen wegen in die “grids” elkaar ook kruisen, omdat ze wat diagonaal naar elkaar toe kunnen lopen. Het E-systeem verbiedt kruisen alleen bij referentieroutes, en ziedaar de systeemautistische oplossing met E25 en E35 in Nederland.
Het woord diagonaal komt daar niet voor. Daarom kunnen wegen in die “grids” elkaar ook kruisen, omdat ze wat diagonaal naar elkaar toe kunnen lopen. Het E-systeem verbiedt kruisen alleen bij referentieroutes, en ziedaar de systeemautistische oplossing met E25 en E35 in Nederland.
- SPOILER: TOON
Re: Wegnummering 1-99
Een radiaal systeem is wat mij betreft dan ook logischer dan een grid. Alleen was Amsterdam wellicht niet de beste keuze, gezien de enigszins excentrische ligging in het netwerk.
Al zou ik dan weer niet weten hoe je voor het Europees wegennet een radiaal systeem zou moeten opbouwen. Wellicht beter een systeem kiezen waarbij je simpelweg kijkt naar de meest intensieve verkeersstromen en op basis daarvan je hoofdnummering opbouwt, los van grid of radiaal.
Al zou ik dan weer niet weten hoe je voor het Europees wegennet een radiaal systeem zou moeten opbouwen. Wellicht beter een systeem kiezen waarbij je simpelweg kijkt naar de meest intensieve verkeersstromen en op basis daarvan je hoofdnummering opbouwt, los van grid of radiaal.