Afbeelding

[E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bespreek hier alles over de Belgische autosnelwegen.

Moderator: Moderatoren

Wimpie25
2x2 autosnelweg
Berichten: 6317
Lid geworden op: wo 16 mei 2012, 13:12
Locatie: Aarschot

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Wimpie25 » za 05 jun 2021, 14:01

In de verschillende Vlaamse tongvallen circuleren wel vaker termen die in het Nederlands al lang in de vergetelheid zijn gesukkeld. Ik heb al audio-opnames gehoord van 100 jaar geleden van verschillende dialecten waar men exact hetzelfde spreekt als vandaag. Terwijl het Nederlands 100 jaar geleden best anders klonk.

Gebruikersavatar
Vinny
4x5 autosnelweg
Berichten: 40583
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:52
Locatie: Friesland

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Vinny » za 05 jun 2021, 16:10

Helendal krekt. Allegaar dienen we ons te voegen naar het dagdagelijkse vocabulaire :hap:
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.

TomTorquay
dorpsstraat
Berichten: 196
Lid geworden op: wo 09 jan 2019, 23:51

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door TomTorquay » za 05 jun 2021, 20:10

De Zel in Zelzate komt trouwens van sel, zout

Gebruikersavatar
Coen Tunnel
Voorzitter
Berichten: 31259
Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Coen Tunnel » za 05 jun 2021, 20:24

Pino schreef: za 05 jun 2021, 13:03 ^^ Mooi woord, en zo kom je er nog eens achter waar een plaatsnaam als Kerk-Avezaath vandaan komt. Zelzate vermoedelijk ook? Ik denk dat het in Nederland meestal aardebaan wordt genoemd - mooi beschrijvend van wat er tegenwoordig gebeurt. Je hoort ook nog wel eens talud, maar dat is dan een pars pro toto. Want het talud is niet de aardebaan zelf, maar de helling tussen weg/spoor en de gewone grond.
Ik zat zelf nog te denken aan het woord weglichaam/baanlichaam.

Gebruikersavatar
paolie
expressweg
Berichten: 3827
Lid geworden op: vr 14 nov 2008, 15:58

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door paolie » za 05 jun 2021, 21:16

Havezate is in Nederland wel bekend: versterkt landhuis, burcht of versterkte boerderij, bewoond door plaatselijke adel.

Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 20704
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Pino » za 05 jun 2021, 22:24

Wimpie25 schreef: za 05 jun 2021, 14:01 In de verschillende Vlaamse tongvallen circuleren wel vaker termen die in het Nederlands al lang in de vergetelheid zijn gesukkeld. Ik heb al audio-opnames gehoord van 100 jaar geleden van verschillende dialecten waar men exact hetzelfde spreekt als vandaag. Terwijl het Nederlands 100 jaar geleden best anders klonk.
Verbaast me niet. Het vormen van de standaardtaal is vaak een vorm van verschraling geweest, een wat klinische exercitie waar taal vooral voor iedereen begrijpelijk moest zijn en bloemrijkere dialectwoorden die buiten de streek vaak niet gekend waren om die reden buiten beeld verdwenen. Omgekeerd hadden invloeden op de standaardtaal (uit het buitenland, hervorming van spelling en schrifttaal) vaak maar beperkte invloed op de streektalen. Om allerlei redenen, waarvan er zeker eentje is dat mensen juist de oude tradities van de streektalen extra gingen koesteren.

Gebruikersavatar
Chris
Moderator
Berichten: 72888
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:19
Locatie: NL

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Chris » za 05 jun 2021, 22:28

In Vlaanderen heb je kennelijk ook nog meer dat mensen in hun geboortedorp/streek blijven wonen. Dat houdt dialecten en accenten meer in stand, in Nederland is het gebruikelijker om kriskras door het land te verhuizen. Misschien niet altijd van Groningen naar Maastricht, maar veel steden in Nederland zijn gegroeid door migratie uit andere landsdelen.

Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 20704
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Pino » za 05 jun 2021, 22:58

Daar kun je ook omgekeerd naar kijken. Ik zie het best wel eens gebeuren dat mensen van hun geboortegrond ooit in de grote stad terecht zijn gekomen en daar dus wonen en werken. Voertaal: algemeen Nederlands. Terugvallen op hun eigen dialect doen die mensen alleen wanneer ze bij hun familie in het oude dorp zijn. En dan spreek je de taal van vroeger. Zo houd je een dialect levend, maar toch ook weer niet ...

Gebruikersavatar
Willem
2x4 autosnelweg
Berichten: 10817
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:46
Locatie: Delft

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Willem » za 05 jun 2021, 23:44

In mijn woonplaats, waar veel studenten van elders komen, herken ik dat wel ja.
Hoewel ik eens iemand die al langer in Delft woont gesproken heb die zodanig het Zeeuwse dialect gebruikte dat ik helemaal niets van het gesprek verstaan had..

waldo79
2x5 autosnelweg
Berichten: 19938
Lid geworden op: do 05 mei 2005, 10:28
Locatie: 's-Hertogenbosch

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door waldo79 » zo 06 jun 2021, 0:05

En mijn ouders zijn vanwege de premie A-woningen in de jaren 70 vanuit Zeist naar het Rivierengebied getrokken. Degenen die als eerste met het dialect opgroeiden waren de kinderen - vooral omdat mijn ouders minder goed konden integreren met het stugge Betuwse volk.
Hemelsbreed 25 km, maar een enorm cultuurverschil.

En met die opmerking keren we via de Nederlandse A27 weer naar de Belgische E42 (annex A27) :mrgreen:

Wimpie25
2x2 autosnelweg
Berichten: 6317
Lid geworden op: wo 16 mei 2012, 13:12
Locatie: Aarschot

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Wimpie25 » zo 06 jun 2021, 10:40

In Vlaanderen heeft die grote migratie nooit plaatsgevonden, bepaalde politieke partijen waren er als de dood voor dat hun kiespubliek in steden zou belanden en met bepaalde wereldse ideeën in contact zouden komen. De reden dat er jarenlang zo weinig bouwvoorschriften waren, was om iedereen toch maar in de buurt van de eigen kerktoren te kunnen laten bouwen.

Dat houdt uiteraard de dialecten in stand.

Gebruikersavatar
paolie
expressweg
Berichten: 3827
Lid geworden op: vr 14 nov 2008, 15:58

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door paolie » zo 06 jun 2021, 12:38

In Nederland ook niet. De grootste migratiestromen in Nederwaren juist stad-uit, tussen 1970-1990. Wel zie je dat er veel jongeren na hun studie langer in de steden blijven wonen.

Wat betreft dialect: ook in Nederland wordt nog altijd volop dialecten en streektalen gesproken, maar het is een beetje afhankelijk van de streek waar je bent. In Nederlands Limburg heb ik zelfs het idee dat het dialect er nog veel sterker leeft dan in Belgisch Limburg. Friesland verdedigt haar eigen taal op een wijze die veel aan Vlaanderen laat denken, maar ook in de Nedersaksische taalgebieden wordt veel waarde gehecht aan de streektaal.

Gebruikersavatar
Alfa
2x3 autosnelweg
Berichten: 9844
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Alfa » zo 06 jun 2021, 14:13

paolie schreef: zo 06 jun 2021, 12:38 In Nederlands Limburg heb ik zelfs het idee dat het dialect er nog veel sterker leeft dan in Belgisch Limburg.
Dat klopt zeker, in Nederland wordt Limburgs echt beschouwd als een taal apart. In Vlaanderen eerder als een dialect. In Vlaanderen heeft Limburgs geen enkele vorm van erkenning, je zal dan ook geen tweetalige kombordjes of iets dergelijks zien. Net als in de rest van Vlaanderen vindt er in Belgisch-Limburg een duidelijke omschakeling plaats naar Tussentaal. Dat is dus geen algemeen Nederlands, maar iets tussen dialect en Nederlands in dat in fel tempo over Vlaanderen verspreid geraakt. Het is nog steeds regionaal gekleurd, maar echt dialect is het niet meer.

Daar speelt natuurlijk mee dat Vlaanderen als concept bestaansrecht heeft uit de Nederlandse taal en de taalstrijd. Men gaat die positie tov Frans niet zomaar verzwakken door streektalen officieel te maken (in Vlaanderen zouden West-Vlaams en Limburgs als regionale taal kunnen beschouwd worden).

Het enige dat je wel nog af en ziet zijn straatnaambordjes in dialect. Een (beperkt) aantal gemeenten hebben daar echt een sport van gemaakt. Maar dat is eerder symbolisch en verder gaat het niet.
Laatst gewijzigd door Alfa op zo 06 jun 2021, 14:26, 3 keer totaal gewijzigd.

Gebruikersavatar
Chrysa
autoweg
Berichten: 1804
Lid geworden op: za 17 sep 2011, 21:23
Locatie: Breda NL / Lausanne CH

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Chrysa » zo 06 jun 2021, 14:14

Alfa schreef: zo 06 jun 2021, 14:13 Dat klopt zeker, in Nederland wordt Limburgs echt beschouwd als een taal apart.
Dat heb ik alleen maar Limburgers horen zeggen.

Gebruikersavatar
Alfa
2x3 autosnelweg
Berichten: 9844
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Alfa » zo 06 jun 2021, 14:19

Sowieso denk ik dat Nederlands een van de meest versplinterde talen is. Elke lichtjes andere uitspraak wordt meteen beschouwd als een 'andere taal'. Nederlands, Vlaams, Afrikaans, Surinaams-Nederlands. Zo verzwak je de positie van je taal in internationaal opzicht. Ook de afscheiding van Afrikaans in die zin een totale vergissing. Ook voor Afrikaans zelf, want dat raakt door lokaal gebruik en aangebrand verleden nu in de verdrukking. Engels in Zuid-Afrika heeft die nadelen niet en kan daardoor floreren. Mocht Engels in Zuid-Afrika ook beschouwd worden als aparte taal (met eigen schrijfwijzes) zou het wellicht eerder dezelfde evolutie ondergaan als Afrikaans.

Bij Engels, Frans, Duits Portugees en Spaans zie je minder dat plaatselijke verschillen als aparte taal worden beschouwd. Terwijl het Duits dat gesproken wordt in Zwitserland meer afwijkt van Standaardduits dan Vlaams van Nederlands, en wellicht zelfs van Afrikaans tov Nederlands. Het enige verschil is dat men wel de Duitse standaardtaal behouden heeft in officiële stukken en schrift.

EDIT: ik wist niet dat deze discussie in de draad over de E42 liep, misschien kan dit best verplaatst worden naar het praathoekje.

Gebruikersavatar
Palance
4x5 autosnelweg
Berichten: 31139
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17
Locatie: Паланцедрецхт

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Palance » zo 06 jun 2021, 14:28

Chrysa schreef: zo 06 jun 2021, 14:14
Alfa schreef: zo 06 jun 2021, 14:13 Dat klopt zeker, in Nederland wordt Limburgs echt beschouwd als een taal apart.
Dat heb ik alleen maar Limburgers horen zeggen.
Dan nog is er geen sprake van 1 taal, maar van verschillebde Limburgse dialecten.
"You know the greatest danger facing us is ourselves, an irrational fear of the unknown. But there’s no such thing as the unknown — only things temporarily hidden, temporarily not understood.” - James T. Kirk

Autosnelwegen.net

Gebruikersavatar
paolie
expressweg
Berichten: 3827
Lid geworden op: vr 14 nov 2008, 15:58

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door paolie » zo 06 jun 2021, 15:04

Palance schreef: zo 06 jun 2021, 14:28
Chrysa schreef: zo 06 jun 2021, 14:14
Alfa schreef: zo 06 jun 2021, 14:13 Dat klopt zeker, in Nederland wordt Limburgs echt beschouwd als een taal apart.
Dat heb ik alleen maar Limburgers horen zeggen.
Dan nog is er geen sprake van 1 taal, maar van verschillebde Limburgse dialecten.
Tsja. En toch zijn het Nedersaksisch en het Limburgs door de EU erkende streektalen. Er zitten een paar gemene delers in die verschillende dialecten.

(Nederlands) Brabants is overigens zo’n tussentaal, waar Alfa het over heeft. En de Randstedelijke stadsdialecten zijn dat eigenlijk ook. Dialecten die dicht tegen de standaardtaal aanliggen, waardoor de sprekers zelf eigenlijk het verschil niet meer weten tussen hetgeen ze spreken en abn.

Gebruikersavatar
Willem
2x4 autosnelweg
Berichten: 10817
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:46
Locatie: Delft

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Willem » zo 06 jun 2021, 20:01

Bij het Portugees heb je het Galicisch. Dat is zo'n geval waarvan ik me afvraag of het een "echte" taal is of een dialect van het Portugees.

Vaak zie je dat dialecten tot taal gepromoveerd worden als onderdeel van een stuk regionaal bewust zijn of worden.

Gebruikersavatar
Vinny
4x5 autosnelweg
Berichten: 40583
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:52
Locatie: Friesland

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Vinny » zo 06 jun 2021, 20:45

Chrysa schreef:Dat heb ik alleen maar Limburgers horen zeggen.
Het Limburgs is erkend als minderheidstaal.
Alfa schreef:Sowieso denk ik dat Nederlands een van de meest versplinterde talen is. Elke lichtjes andere uitspraak wordt meteen beschouwd als een 'andere taal'. Nederlands, Vlaams, Afrikaans, Surinaams-Nederlands. Zo verzwak je de positie van je taal in internationaal opzicht.
Dat is een redenatie vanuit een minderwaardigheidscomplex. Nederland heeft zijn taal nooit gebruikt als identiteitspolitiek instrument om de koloniën hun wil op te leggen, wat bijvoorbeeld Groot-Brittanië en vooral Frankrijk wel gedaan hebben. Daarom wordt in de overzeese gebiedsdelen en in de voormalige koloniën nog vooral Frans en Engels gesproken en nauwelijks Nederlands in de gebieden die door de Nederlandse VOC zijn veroverd geweest.

Het is ook niet nodig: mensen kunnen onderling prima in hun eigen dialect, of streektaal praten, alleen is het handig om met anderen een standaard af te spreken voor de communicatie. Duidelijk en helder taalgebruik in Algemeen Beschaafd Nederlands dus. Zo hou je bijvoorbeeld discussies op dit forum voor iedereen goed te volgen :yes:
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.

Gebruikersavatar
Palance
4x5 autosnelweg
Berichten: 31139
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17
Locatie: Паланцедрецхт

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Palance » zo 06 jun 2021, 20:54

Vandaar de verwarring over ‘zate’ (om weer terug ontopic te geraken)
"You know the greatest danger facing us is ourselves, an irrational fear of the unknown. But there’s no such thing as the unknown — only things temporarily hidden, temporarily not understood.” - James T. Kirk

Autosnelwegen.net

Wimpie25
2x2 autosnelweg
Berichten: 6317
Lid geworden op: wo 16 mei 2012, 13:12
Locatie: Aarschot

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Wimpie25 » zo 06 jun 2021, 23:30

Sowieso als Vlaming zijnde is voor ons het Nederlands toch vooral een schrijftaal.

Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5135
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Km357 » zo 31 okt 2021, 16:35

Ik zag onlangs dat er op de E42 Verviers-Prüm nieuwe afstandsborden zijn geplaatst, met als blikvanger Saarbrücken, dat is vanaf Verviers nog dik 200km. Een afstand van 200+ is in BE best uitzonderlijk en het is dan ook leuk dat die consistent aangegeven wordt op de route A27 (BE)-A60 (D)-A1.

Best nog een mooie route zo Liège-Saarbrücken.

waldo79
2x5 autosnelweg
Berichten: 19938
Lid geworden op: do 05 mei 2005, 10:28
Locatie: 's-Hertogenbosch

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door waldo79 » zo 31 okt 2021, 17:57

Alleen zo jammer dat het er zo ongeveer 0 voertuigen per dag onderweg zijn naar Saarbrücken, het doel ook niet het verloop van de route weergeeft.

vynkce
2x4 autosnelweg
Berichten: 10184
Lid geworden op: zo 01 jan 2006, 16:06
Locatie: Vlaanderen

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door vynkce » zo 31 okt 2021, 19:35

Ik vond de route deze zomer richting Oostenrijk langs de E42 en dan zo verder via de A60 - A1 - A62 - A6 tot aan Mannheim anders echt wel een absolute aanrader! Pakweg 10km langer dan via de Duitse A4 en A61, maar zo veel aangenamer om te rijden. Amper verkeer, weinig werkzaamheden en amper snelheidsbeperkingen. Vanuit Nederland natuurlijk minder voor de hand liggend...

Gebruikersavatar
sven_engelen
expressweg
Berichten: 3049
Lid geworden op: ma 09 dec 2013, 10:42
Locatie: Venlo/Arnhem

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door sven_engelen » zo 31 okt 2021, 19:44

Km357 schreef: zo 31 okt 2021, 16:35 Ik zag onlangs dat er op de E42 Verviers-Prüm nieuwe afstandsborden zijn geplaatst, met als blikvanger Saarbrücken, dat is vanaf Verviers nog dik 200km.
Ik zat even tussen mijn dashcambeelden te zoeken en met streetview te vergelijken. Schijnt dat deze borden er sinds 2020 staan. (Mijn GoPro op 26-10-2021)
Afbeelding

De E42 is sowieso de mooiste snelweg van België met een paar spectaculaire afdalingen zoals deze bij Polleur:
Afbeelding

En deze bij Malmedy:
Afbeelding

Het bevestigt mijn voorkeur voor Wallonië boven Vlaanderen om te gaan touren. Dit soort wegen kan Vlaanderen absoluut niet evenaren.
Svenlo

Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5135
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Km357 » zo 31 okt 2021, 20:29

^^ Als je reliëf waardeert kan Vlaanderen sowieso niks maken, tenzij je bij Wimpie rond Aarschot wat tourt, want de Vlaamse Ardennen stellen op zich weinig voor.

Nu ja, zelfs de A26 tussen Lille en Reims heeft zulke hoogteverschillen, maar daar gaan we door graanvelden, dat toch niet echt tipt aan de bossen van Wallonië.

Gebruikersavatar
Alfa
2x3 autosnelweg
Berichten: 9844
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Alfa » zo 31 okt 2021, 23:14

^^ Of zie deze kaart:
Afbeelding

IQ[]
expressweg
Berichten: 4275
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:35
Locatie: Maaseik (België)

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door IQ[] » ma 01 nov 2021, 21:33

waldo79 schreef: zo 31 okt 2021, 17:57 Alleen zo jammer dat het er zo ongeveer 0 voertuigen per dag onderweg zijn naar Saarbrücken, het doel ook niet het verloop van de route weergeeft.
Toch tenminste 1 per werkdag het afgelopen jaar :lol:

Gebruikersavatar
Vinny
4x5 autosnelweg
Berichten: 40583
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:52
Locatie: Friesland

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Vinny » ma 08 nov 2021, 21:13

Km357 schreef: zo 31 okt 2021, 16:35 Ik zag onlangs dat er op de E42 Verviers-Prüm nieuwe afstandsborden zijn geplaatst, met als blikvanger Saarbrücken, dat is vanaf Verviers nog dik 200km. Een afstand van 200+ is in BE best uitzonderlijk en het is dan ook leuk dat die consistent aangegeven wordt op de route A27 (BE)-A60 (D)-A1.

Best nog een mooie route zo Liège-Saarbrücken.
Tien jaar geleden ongeveer is in het Waalse parlement besloten om Saarbrücken op alle nieuwe wegwijzers langs de route aan te geven met als reden om het doorgaand verkeer beter te geleiden. Typerend dat het zo lang heeft moeten duren.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.

Mikhail
expressweg
Berichten: 3156
Lid geworden op: zo 29 jan 2006, 18:18

Re: [E042] A27-E42 Verviers - Sankt-Vith - Prüm

Bericht door Mikhail » di 09 nov 2021, 19:43

Km357 schreef: zo 31 okt 2021, 20:29 ^^ Als je reliëf waardeert kan Vlaanderen sowieso niks maken, tenzij je bij Wimpie rond Aarschot wat tourt, want de Vlaamse Ardennen stellen op zich weinig voor.

Nu ja, zelfs de A26 tussen Lille en Reims heeft zulke hoogteverschillen, maar daar gaan we door graanvelden, dat toch niet echt tipt aan de bossen van Wallonië.
De Vlaamse Ardennen biedt veel meer dan je denkt, bedenk hierbij de N46 van Ronse naar Brakel, je gaat van pakweg 20 meter naar het hoogste punt in Flobecq rond de 135 meter om nadien terug af te zakken naar Ronse rond de 30 meter, of de N60 tussen Ronse en Oudenaarde, of de N8 tussen Brakel en Kluisbergen, en de N495 in Geraardsbergen die vanaf de Dender helemaal kronkelend omhoog gaat in Geraardsbergen via de flanken van de muur, 1 van de monumenten bij uitstek in de Vlaamse ardennen!

En dan heb ik het nog niet gehad over de mooie bossen die nog overblijfselen zijn van de koolbossen op deze hoogtes zoals Raispaillebos, Brakelbos, het Muziekbos, het Kluisbos, Koppenbergbos, …

Alleen ligt hier geen snelweg, deze was ooit wel gepland maar nooit aangelegd… anders had hier zeker de snelweg met het mooiste landschap in Vlaanderen gelegen.
****