[CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Moderator: Moderatoren

Gebruikersavatar
Coen Tunnel
Voorzitter
Berichten: 33599
Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Coen Tunnel »

S89 schreef: ma 12 mei 2025, 17:56 Een idee/oproep in de Zwitserse politiek om de Gotthardpas het gehele jaar open te houden:
https://www.srf.ch/news/schweiz/schneer ... ie-huerden

Volgens mij laat de rapportage al vrij duidelijk zien dat dat een moeilijke/onmogelijke opgave is. Om de verbinding het hele jaar door veilig en betrouwbaar te maken zou er 300 miljoen geïnvesteerd moeten worden, dan vraag ik me nog af wat de toegevoegde waarde eigenlijk is.

Argumentatie van de indieners: "Weniger Staustunden gleich mehr Kapazität auf dem Nord-Süd-Nadelöhr. Mit dem ganzjährigen Betrieb würden wir eine zusätzliche Fahrspur Richtung Süden und Norden erhalten."
Het zal vast wel lukken om de pas de hele winter open te houden, maar het is een enorme en dure klus. Dat doe je alleen als iets de enige wegverbinding naar een regio is. Dat de Julierpas het hele jaar door geopend blijft is te begrijpen, voor de Gotthard is dit onnodig. Er ligt immers een tunnel. En je gaat hartje winter ook niet zomaar even verkeer over 2.100 meter hoogte omleiden of een alternatief bieden.
waldo79
4x3 autosnelweg
Berichten: 21983
Lid geworden op: do 05 mei 2005, 10:28
Locatie: 's-Hertogenbosch

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door waldo79 »

En in de winter zijn de problemen voor de Gotthardtunnel ook verwaarloosbaar. Dat begint rond Pasen pas, de capaciteit van 2x1 rijstrook is pas dan ontoereikend.
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24611
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Pino »

Coen Tunnel schreef: ma 12 mei 2025, 18:36 Het zal vast wel lukken om de pas de hele winter open te houden, maar het is een enorme en dure klus. Dat doe je alleen als iets de enige wegverbinding naar een regio is. Dat de Julierpas het hele jaar door geopend blijft is te begrijpen, voor de Gotthard is dit onnodig. Er ligt immers een tunnel.
Zo op het oog gaat de Julier-route ook over de meeste stukken door het midden van het dal; niet direct over flanken waar sneeuw zo op de weg kan schuiven. De Gotthard gaat best wel veel over flanken. De sneeuw daarop zo stabiliseren dat de weg veilig blijft zal lastig worden. Dat zal dan vermoedelijk forse kunstwerken vergen. Dat speelt als ik het goed zie vooral aan de noordkant, aan de zuidkant is de weg ooit al fors gemoderniseerd geweest, onder meer met galeries.

In Zwitserse media werd gesproken over 300 miljoen aan investering in galeries (bron). Een ruim hogere investering dan de mankracht om de weg open te houden.
S89
woonerf
Berichten: 58
Lid geworden op: wo 11 jan 2023, 17:47

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door S89 »

Mede op basis van jullie argumenten kan ik me dus ook niet voorstellen dat het de indieners daadwerkelijk te doen is om het aanpassen en openhouden van de pas. Ze zullen van bestuurder/ambtenaren een antwoord krijgen met deze strekking (te duur en lost het probleem niet op) op basis waarvan ze de vervolgvraag zouden kunnen stellen: Hoe lossen we de problemen dan op? Door het een klein beetje anders in te kleden (goede, vertragingsvrije verbinding voor inwoners) hopen ze wellicht op een opening?
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24611
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Pino »

^^ De initiatiefnemer is van de SVP. Dat is een partij waar populistische methodes niet vreemd zijn. Maar als dit een methode is om te priegelen aan de bevriezing van 1994, snap ik de strategie niet helemaal. Gooi dan gewoon die knuppel in dat hoenderhok en zeg “wij zijn een vroem-vroempartij en nu gaan we eens ophouden met dat woke gezeik. Stem op ons en wij gaan het regelen.” Dan krijg je tenminste iets van een debat om de verdubbelde tunnel t.z.t. op capaciteit te kunnen gebruiken.

Dit neemt uiteindelijk niemand serieus genoeg voor een debat. En wat je wel hebt gezien, waren de voorspelbare protesten uit de groene hoek en van het kanton Uri. Want mensen die de tunnelfile gaan omzeilen, vormen vroeg of laat een kolonne door dorpen als Wassen. En dat wil men daar niet.
Gebruikersavatar
Coccodrillo
stadsweg
Berichten: 342
Lid geworden op: di 25 jan 2011, 13:11
Locatie: Zwitserland

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Coccodrillo »

In July 2026 the CUPRA lane will open. It is basically a third single lane carriageway, 7 km long, built for traffic going to the passes (or Airolo), reducing traffic along the cantonal road.

https://www.astra.admin.ch/astra/en/hom ... video.html

The expected cost is 28 million CHF, not 8 as written in the link above. It would have been wiser not to build it, as within 10 years the tunnel will certainly have two lanes per direction...and that's why doing works to keep the pass open year long would be a waste of money (in addition to the fact that when the pass is closed there are usually no queues, except on Easter and some other weekends).

A similar lane exists also on the northern side, but it is much shorter, less than 2 km.
für Güter die Bahn
pour vos marchandises le rail
chi dice merci dice ferrovia
Gebruikersavatar
Autostrada
autoweg
Berichten: 1532
Lid geworden op: za 08 jan 2022, 10:19

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Autostrada »

De CUPRA is niets meer dan een vluchtstrook die als rijstrook gebruikt kan worden. Er zit wel een fysieke rijbaan afscheiding tussen (in de vorm van een geleidebalk) om te voorkomen dat mensen terug gaan van de vluchtstrook (en dus de bergpas) naar de normale rijbaan (en dus tunnel).

Het enige wat nu nog ontbreekt is de bypass van de Stalvedro parkeerplaats. Momenteel wordt het verkeer daar via een slagboom doorgelaten, maar dit is niet ideaal. Er komt dus een korte bypass om het tankstation heen.

28 miljoen Frank is ook een schijntje voor die Zwitsers.
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24611
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Pino »

^^ Niet alleen voor Zwitsers. Ook in Nederland wordt altijd gezegd dat 100 miljoen wisselgeld is op een begroting.

Volgens mij ligt deze doelgroepenstrook er al provisorisch - zie Streetview. De 28 miljoen zal wel opgaan aan wat beveiligings-apparatuur en mogelijk een betere geleiding over de verzorgingsplaats Gottardo Sud. Beetje verlenging wellicht ook.

Deze lengte heb je ergens wel nodig om te voorkomen dat het voor lokaal verkeer en pasrijders zinnig is om op de snelweg te blijven en niet over de kantonale wegen af te steken. Bij de strook van 2 kilometer aan de noordkant zie je feitelijk wat er gebeurt als je de strook niet zo lang maakt: bij een beetje file wijkt men uit naar eerdere afritten en dus de kantonale weg door de dorpen. De strook aan de noordkant is genoeg om wachttijden van een 30-45 minuten mee voorbij te rijden, niet de grotere files in vakantietijd.
Gebruikersavatar
Autostrada
autoweg
Berichten: 1532
Lid geworden op: za 08 jan 2022, 10:19

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Autostrada »

^^ De strook ligt er inderdaad al provisorisch, en is ook al te gebruiken. Het artikel geeft ook aan dat voor 28 miljoen Frank het volgende nog aangepast gaat worden:
- een bypass van het tankstation Stalvedro (gebruikers van de vluchtstrook kruisen daar nu mensen die vanaf de hoofdrijbaan naar het tankstation willen, dit wordt nu geregeld via een slagboom) zodat verkeer op de vluchtstrook direct om het tankstation heen kan rijden
- een andere layout van de lokale weg die het Stalvedro tankstation verbindt met Madrano - deze weg blijft bestaan maar er is een kunstwerk nodig om deze te laten kruisen met de bypass
- de oevers van de Ticino blijven bereikbaar voor bezoekers van het tankstation (er loopt nu een wandelpad langs de Ticino met een doorsteekje naar het tankstation); dit zal dus ook een kunstwerk/voetgangerstunneltje vergen
Gebruikersavatar
Chris
Moderator
Berichten: 84492
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:19
Locatie: NL

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Chris »

https://www.srf.ch/news/schweiz/gotthar ... hre-stockt

Het boren vanaf het zuidportaal gaat lastiger dan gedacht. Sinds de start van het boren in februari is 195 meter uitgeboord terwijl dit volgens planning 1000 meter had moeten zijn. De oorzaak ligt in bros gesteente, waar de tunnelboormachine niet goed zich in kan bijten. Het was van te voren wel bekend dat hier dit soort gesteente zat, en uitboren met explosieven was voor dit deel wellicht beter geweest.

De kans op vertraging neemt wel toe, al zegt ASTRA dat een tunneldoorbraak in 2027 nog steeds op de planning staat.
Gebruikersavatar
Coccodrillo
stadsweg
Berichten: 342
Lid geworden op: di 25 jan 2011, 13:11
Locatie: Zwitserland

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Coccodrillo »

The southern TBM is stuck. A delay between 6 months to 2 years is expected. Despite they choose an expensive solution with four TBMs (two for the second road tunnel and two for the second service tunnel), they ended in this situation.

Two different studies had been made for the southern section: one suggested to use drill&blast because of the difficult rock, the other study said that a TBM could be tried, but that this would have been risky.
für Güter die Bahn
pour vos marchandises le rail
chi dice merci dice ferrovia
Gebruikersavatar
Chris
Moderator
Berichten: 84492
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:19
Locatie: NL

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Chris »

https://www.rsi.ch/info/ticino-grigioni ... 14540.html

Er is nu besloten om 500 meter vanaf het zuidportaal met explosieven uit te boren in plaats van met de tunnelboormachine. Dit resulteert in een vertraging van 6 tot 8 maanden.

De TBM zit vanaf het zuiden sinds 23 juni vast na 190 meter. Men wil de rest dus uitboren met explosieven en dan vanaf 740 meter de tunnelboormachine weer te gebruiken.

Vanaf het noorden is inmiddels 2500 meter uitgeboord.
Gebruikersavatar
Hajo
2x3 autosnelweg
Berichten: 9720
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 11:17
Locatie: Zeist

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Hajo »

^^ Wat is de reden dat die TBM vast zit? Graniet?
Een volk dat zijn verdediging verwaarloost, zet zijn vrijheid op het spel
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24611
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [CH][A002] Gotthardtunnel • de bouw van de tweede buis is gestart

Bericht door Pino »

^^ Zie Chris' post van 28 juni hierboven.