Heb je daar bewijs voor? Maps slaat echt de plank enorm mis (zoals ik al zei) door nog verder te gaan dan de Taalunie...Vinny schreef:Exoniemen worden veel meer gebruikt dan het clubje nerds hier boven mij zegt. Veel mensen zoeken nog op Breslau en Laibach.
Google Earth & Maps
Moderator: Moderatoren
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 6389
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 22:05
- Locatie: Ibiza ;-)
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Mee eens, waarbij het wel wenselijk is dat er een versie in Latijns schrift bij staat (tussen haakjes desnoods), tenzij de afwijking slechts accentjes betreft in het Pools of Tjechisch.Rene schreef: Er is maar één goede oplossing Google: de primaire schrijfwijze in Maps/Earth moet zijn zoals die NU formeel als 1e taal wordt gehanteerd in die plaatsen.
Hou je nog steeds gevallen als Brussels / Bruxelles natuurlijk, waar geen duidelijke 1e taal bestaat of geen eenduidige voorkeur op de locale verkeersborden of komborden bestaat.
130 km/h ? Dan haalt de trein me nog steeds in ...
- Coen Tunnel
- Voorzitter
- Berichten: 32169
- Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
- Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣
Re: Google Earth & Maps, deel 3
In de Nederlandstalige versie is voor Brussel/Bruxelles de keuze natuurlijk makkelijk gemaakt; dan kun je primair de Nederlandse namen en ook Nederlandse straatnamen gebruiken.
Voor andere tweetalige gebieden waar beide talen gelijkwaardig zijn op de bewegwijzering (bv. Baskenland, Südtirol) zul je of beide namen aan moeten geven, of moeten kiezen voor één van de twee benamingen, zolang ze maar niet lukraak door elkaar gebruikt worden, zoals Google Maps nu doet in Südtirol.
Voor andere tweetalige gebieden waar beide talen gelijkwaardig zijn op de bewegwijzering (bv. Baskenland, Südtirol) zul je of beide namen aan moeten geven, of moeten kiezen voor één van de twee benamingen, zolang ze maar niet lukraak door elkaar gebruikt worden, zoals Google Maps nu doet in Südtirol.
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 6976
- Lid geworden op: wo 16 mei 2012, 13:12
- Locatie: Aarschot
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Het BHG is vandaag een mooi afgelijnde entiteit maar in een niet zover verleden, werden plaatsnamen in de oude provincie Brabant ook vaak tweetalig weergegeven. Ik ben blij dat op Google Maps plaatsen in Waals-Brabant nog steeds bij hun gangbare Nederlandstalige naam worden weergegeven. Ook heeft de discussie in België een heel andere inslag. Er zijn nu eenmaal meerdere plaatsen met meerdere bij wet vastgelegde namen. Spreek je dan nog steeds over exo- en endoniemen?
Op dat vlak zie je nog een groot verschil tussen de media in Nederland en Vlaanderen. Dubai wordtbevoordbeeld bijvoorbeeld als dusdanig gespeld maar voor de rest spreken we nog netjes over Oeganda, Soedan, Peking, Hongkong...Chris schreef:Je ziet overigens nogal wat exoniemen verdwijnen, ook bij de grote nieuwsmedia. Met name de 'oe'-vorm wordt steeds vaker geschreven als 'u' (Sudan, Uganda, Dubai, Istanbul, Kabul, etc.) Van andere, kleinere steden die geen hoofdstad zijn, zie je ook steeds vaker dat zowel het exoniem als endoniem gebruikt wordt, meestal een stap naar uitfasering. Weinigen spreken nog van Maagdenburg of Kiëv. Basel of Kraków zie je ook steeds vaker gebruikt worden. De hoofdsteden of belangrijke historische plaatsen met exoniem zullen nog wel blijven. Alhoewel bij voetbalclubs vaak wel het endoniem wordt gebruikt (AS Roma, Paris-Saint Germain, Bayern München, etc.)
In het Engels is die trend ook wel gaande. Bijvoorbeeld Lyons, Marseilles, Saragosse en Corunna worden ook nog weinig gebruikt tegenwoordig. Zelfs in het Duits spreekt men niet vaak meer van Agram en Laibach.
Laatst gewijzigd door Wimpie25 op di 29 nov 2016, 16:04, 1 keer totaal gewijzigd.
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Wim, is dit Aarschots dialect of staat de spraakfunctie van je telefoon aan?Wimpie25 schreef: Dubai wordt bevoordbeeld als dusdanig gespeld
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 6976
- Lid geworden op: wo 16 mei 2012, 13:12
- Locatie: Aarschot
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Zoiets ongeveer, de autocorrect op mijn telefoon begint mijn schrijfwijzen over te nemen. Wie bij de hond slaapt, krijgt zijn vlooien
- Coen Tunnel
- Voorzitter
- Berichten: 32169
- Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
- Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Dat is een lastige discussie. Brüssel en Lüttich zijn ook officieel, maar dat zou ik toch geen endoniemen willen noemen. Lastiger wordt het in faciliteitengemeenten, zoals Voeren, Komen-Waasten, Edingen. Al is er ook wat voor te zeggen om in de Nederlandstalige versie van Google Maps die namen ook gewoon in het Nederlands aan te geven, omdat binnen die gemeenten beide namen op de bewegwijzering en komborden verschijnen.Wimpie25 schreef:Het BHG is vandaag een mooi afgelijnde entiteit maar in een niet zover verleden, werden plaatsnamen in de oude provincie Brabant ook vaak tweetalig weergegeven. Ik ben blij dat op Google Maps plaatsen in Waals-Brabant nog steeds bij hun gangbare Nederlandstalige naam worden weergegeven. Ook heeft de discussie in België een heel andere inslag. Er zijn nu eenmaal meerdere plaatsen met meerdere bij wet vastgelegde namen. Spreek je dan nog steeds over exo- en endoniemen?
En je zit nog met de verschillen tussen Nederland en Vlaanderen. We spreken dezelfde taal, maar er zijn ontegenzeggelijk ook verschillen. Waar het gebruik van Nederlandse benamingen voor Waalse en Noord-Franse plaatsen heel gewoon is voor de Vlaming, is dat voor de Nederlander niet zo. Voor beiden is wat te zeggen.
Maar afgezien van die situaties moet Google Maps natuurlijk eerst maar eens ophouden met die onzin van Memel, Laibach en Wilna, of het willekeurig vertalen van Saint/Sankt tot Sint, zelfs bij plaatsen in Canada en Oostenrijk. Dat heeft al helemaal niks meer met exoniemen te maken en is simpelweg fout:
https://www.google.nl/maps/place/Sint+A ... 113.625642
https://www.google.nl/maps/place/Sint+J ... 12.4308125
Re: Google Earth & Maps, deel 3
De Nederlandstalige namen die maps gebruikt worden genoemd op Nederlandstalige websites, vandaar dat ze een Nederlandstalig label krijgen en zo worden weergegeven. Ik vermoed dat het lastig is om een weging te maken van hoe zeldzaam het voorkomt, want dan bedrijf je als organisatie wel politiek. Ik zie liever iets in een oplossing waarbij je, als je de algemene .com extentie gebruikt alle plaatsnamen in "default latin" kunt lezen. Mijn voorkeur gaat dan uit naar de plaatsnaam zoals de gemeente die gebruikt op zijn Engelstalige website. Maar goed dat is natuurlijk mijn persoonlijke meningSeat Ibiza schreef:Heb je daar bewijs voor? Maps slaat echt de plank enorm mis (zoals ik al zei) door nog verder te gaan dan de Taalunie...Vinny schreef:Exoniemen worden veel meer gebruikt dan het clubje nerds hier boven mij zegt. Veel mensen zoeken nog op Breslau en Laibach.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Wij worden hier aan de hogeschool geacht de namen te gebruiken zoals ze in de Woordenlijst Nederlandse taal vermeldt worden. Misschien wel een goed uitgangspunt voor kaartenmakers.
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Zou Google hier een hulpkracht voor willen inschakelen? Biedt zich aan: taalfanaat, uiterst zorgvuldig, ervaren met informatiebronnen, ervaren Google-gebruiker en hoge typsnelheid. Salaris nader overeen te komen
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Tenzij je rigide richtlijnen doet als alleen endoniemen, zal het altijd een subjectieve beoordeling worden waar discussie over mogelijk is.
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Lijkt mij niet zo lastig: de plaatsnaam wordt in de taal van de bezoeker (uit .nl, .fr, .de, .hu) weergegeven wanneer er een algemeen erkend exoniem is. Bij plaatsnamen in officieel tweetalig gebied worden beide benamingen weergegeven om discussies te vermijden. Een taaloptie voor de bezoeker zou ook een mogelijkheid kunnen zijn.
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36667
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Dat is dus juist wèl het probleem. Want veel plaatsen hebben zo'n exoniem vanuit een grijs verleden.Wesso schreef:Lijkt mij niet zo lastig: de plaatsnaam wordt in de taal van de bezoeker (uit .nl, .fr, .de, .hu) weergegeven wanneer er een algemeen erkend exoniem is.
- Coen Tunnel
- Voorzitter
- Berichten: 32169
- Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
- Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Je wil op maps.google.nl toch niet alle straatnamen in Brussel in twee talen tonen?Wesso schreef:Bij plaatsnamen in officieel tweetalig gebied worden beide benamingen weergegeven om discussies te vermijden.
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Dat gebeurt al, lijkt mij prima. De straatnaamborden in het Brusselse zijn ook tweetalig.
Verder zou ik qua exoniemen de lijst van de Nederlandse Taalunie aanhouden, gecombineerd met de optie 'exoniemen aan' (met of zonder vinkje).
Verder zou ik qua exoniemen de lijst van de Nederlandse Taalunie aanhouden, gecombineerd met de optie 'exoniemen aan' (met of zonder vinkje).
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Google Maps start nu bij mij altijd in lite modus. Volgens hun eigen helppagina's zou je naar de volledige modus over kunnen schakelen bij het bliksemschichttekentje, maar daar staat bij mij alleen de zeer hulpvaardige melding dat ik de lite-versie gebruikt. Geen enkele mogelijkheid om op de volledige modus over te schakelen.
Ik zie o.a. geen kaart als ik in streetview zit.
Ik zie o.a. geen kaart als ik in streetview zit.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
De lijst van de Taalunie gebruiken ze op de Nederlandse Wikipedia en is nogal omstreden. Overlegpagina's van buitenlandse plaatsen gaan in veel gevallen alleen over de naam van de stad en dat dat nou eenmaal zo door de Taalunie is vastgesteld.Wesso schreef:Verder zou ik qua exoniemen de lijst van de Nederlandse Taalunie aanhouden, gecombineerd met de optie 'exoniemen aan' (met of zonder vinkje).
Het gebruik van exoniemen bij landennamen, hoofdsteden en enkele historisch belangrijke plaatsen is niet zo omstreden. De discussie gaat vaak over de tweederangs steden waar exoniemen verouderd van zijn, schrijfwijzen verouderd, of van plaatsen die sowieso niet zo bekend zijn.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Google Earth heeft nu Landsat en Sentinel satellietbeelden voor elk jaar tussen 1985 en 2016. Dit zijn zeer lage resolutie beelden, en dus eigenlijk niet heel bruikbaar. Het is ook alleen zichtbaar als je meer dan 25 kilometer bent uitgezoomed.
Bijvoorbeeld op dit beeld uit 1985 kan je vaag zien dat de A27 bij Utrecht (Amelisweerd) nog niet gereed is en dat de Uithof minder bebouwing heeft.
Bij Almere is te zien dat in 1985 de A27 nog niet bestond.
De beelden hebben meer waarde in andere landen, zo is dan te zien waar een snelweg eindigde tussen 1985 en het moderne satelliettijdperk. In Nederland waren de meeste snelwegen al voltooid in 1985 en de resolutie is te laag om enige details waar te nemen.
Wat wel compleet waardeloos is dat je nu heel ver moet inzoomen om te zien waar nieuwe moderne satellietbeelden zijn. Als je iets uitzoomt en de meest recente beelden naar boven wilt krijgen, zie je alleen de meuk van Landsat/Sentinel.
Bijvoorbeeld op dit beeld uit 1985 kan je vaag zien dat de A27 bij Utrecht (Amelisweerd) nog niet gereed is en dat de Uithof minder bebouwing heeft.
Bij Almere is te zien dat in 1985 de A27 nog niet bestond.
De beelden hebben meer waarde in andere landen, zo is dan te zien waar een snelweg eindigde tussen 1985 en het moderne satelliettijdperk. In Nederland waren de meeste snelwegen al voltooid in 1985 en de resolutie is te laag om enige details waar te nemen.
Wat wel compleet waardeloos is dat je nu heel ver moet inzoomen om te zien waar nieuwe moderne satellietbeelden zijn. Als je iets uitzoomt en de meest recente beelden naar boven wilt krijgen, zie je alleen de meuk van Landsat/Sentinel.
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 6389
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 22:05
- Locatie: Ibiza ;-)
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Sorry dat ik het zo bot zeg, maar deze "logica" die Maps nu toepast slaat echt nergens op. Waarom wel Grünberg en Hirschberg, maar geen Breslau? Totale willekeur en flauwekul pas Maps nu toe. Zoals gezegd: hanteer dan de richtlijnen van deskundigen en hou het bij de lijst van Taalunie als er toch zo nodig vertaald moet worden.Vinny schreef:De Nederlandstalige namen die maps gebruikt worden genoemd op Nederlandstalige websites, vandaar dat ze een Nederlandstalig label krijgen en zo worden weergegeven.
- Palance
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 31587
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17
- Locatie: Паланцедрецхт
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Ik zat net te kijken in de regio net ten (zuid)oosten van de Voerstreek, maar van Blieberg, Eiksken, Hendrikkapellen en Welkenraat word ik toch niet echt blij.
"You know the greatest danger facing us is ourselves, an irrational fear of the unknown. But there’s no such thing as the unknown — only things temporarily hidden, temporarily not understood.” - James T. Kirk
Autosnelwegen.net
Autosnelwegen.net
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Blieberg heet in het Duits Bleiberg, oftewel Loodberg. De Franse naam Plombières duidt ook op lood, maar is pas in 1919 geïntroduceerd door Franstalige Belgen. Daarvoor heette het plaatsje Bleyberg.
Het verbaast mij niet dat de Nederlandstalige wikipedia ook een lemma 'Blieberg' heeft.
Het verbaast mij niet dat de Nederlandstalige wikipedia ook een lemma 'Blieberg' heeft.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
RTV NH heeft op de website een timelapse tooltje staan, leuk om de groei van de polderbaan, IJburg, Saendelft of Broekpolder te zienChris schreef:Google Earth heeft nu Landsat en Sentinel satellietbeelden voor elk jaar tussen 1985 en 2016.
Edit: vergeet helemaal de link erbij te zetten
http://www.rtvnh.nl/nieuws/196227/zo-is ... -veranderd
Laatst gewijzigd door Robonus op do 01 dec 2016, 10:20, 1 keer totaal gewijzigd.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Er was een team voor in ieder geval. Ik weet niet hoeveel Nederlandssprekenden er nog bij zitten. Vermoedelijk niet veel meer, want het inhuren van expertise is duur voor de organisatie. Daarom werden de contracten ook niets verlengd.Wesso schreef:Zou Google hier een hulpkracht voor willen inschakelen? Biedt zich aan: taalfanaat, uiterst zorgvuldig, ervaren met informatiebronnen, ervaren Google-gebruiker en hoge typsnelheid. Salaris nader overeen te komen
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
- Kaaiman
- Secretaris
- Berichten: 17416
- Lid geworden op: ma 26 jun 2006, 16:54
- Locatie: Hoogeveen
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Als je weet waar je op letten moet is het nog best bruikbaar! Een vlugge blik op een aantal plekken in Drenthe leert mij een hoop over de dateringen van een aantal aanpassingen aan het Drentse wegennet waarvan ik nog geen bevestigde jaartallen had.Chris schreef:Google Earth heeft nu Landsat en Sentinel satellietbeelden voor elk jaar tussen 1985 en 2016. Dit zijn zeer lage resolutie beelden, en dus eigenlijk niet heel bruikbaar.
Overigens vertonen de satellietbeelden ook behoorlijke gaten, die rare (wolk?)vlekken (bijv. Drenthe satellietbeeld 1992). In de bewolkte gebieden van de jaren '90 worden beelden van andere jaren getoond. In Noord-Drenthe zijn de beelden in die periode zo onbetrouwbaar, dat je er voor dateringen eigenlijk niets aan hebt. 1985-1990 is redelijk betrouwbaar en voor mij goed bruikbaar, 1993-1997 is een gatenkaas en daarna is van sommige jaren het contrast eigenlijk te hoog, maar zijn de beelden verder van redelijke kwaliteit.
Deur Drenthe • website over het Drentse provinciaal en rijkswegennet
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
- Coen Tunnel
- Voorzitter
- Berichten: 32169
- Lid geworden op: di 26 apr 2005, 11:39
- Locatie: Aan de 🅰2️⃣8️⃣
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Tja, kwaliteit heeft z'n prijs.Vinny schreef:Er was een team voor in ieder geval. Ik weet niet hoeveel Nederlandssprekenden er nog bij zitten. Vermoedelijk niet veel meer, want het inhuren van expertise is duur voor de organisatie. Daarom werden de contracten ook niets verlengd.
- Wesso
- 2x3 autosnelweg
- Berichten: 7942
- Lid geworden op: za 16 jul 2005, 1:27
- Locatie: Ede
- Contacteer:
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Daarom is Google Map Maker ook bedacht, vermoed ik. Gratis hulpkrachten die een enkele keer stoute dingen doen.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Waar je nog de grootste verandering over de laatste 32 jaar ziet, is bij kusterosie zoals bij het eilandje Noorderhaaks (ook wel razende bol genoemd) tussen Texel en Den Helder. Hier zie je duidelijk de vorm flink veranderen als een echte zandmotor. Bij de overige waddeneilanden zie je ook geulen en zandbanken ontstaan en vergaan. Mooi om zo te zien.
PS, timelapse staat nu ook op het AD:
http://www.ad.nl/binnenland/google-toon ... ~a8bd24a2/
PS, timelapse staat nu ook op het AD:
http://www.ad.nl/binnenland/google-toon ... ~a8bd24a2/
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Het schijnt dat sommige gebieden geen echte afspiegeling is van het getoonde jaartal. Soms worden dezelfde beelden over meerdere jaren gebruikt. Het is sowieso een samengesteld beeld van satellietfoto's die over een periode van een jaar zijn genomen. De resolutie is 10 of 15 meter per pixel, dat is dus echt te laag om enig detail waar te nemen.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
De stad Groningen heeft nieuwe satellietbeelden van 14 september 2016. Ik kan me niet herinneren dat er in Nederland ooit zulke recente satellietbeelden in Google Earth zijn gezet. Meestal was het minstens een jaar oud. Op de beelden zijn nagenoeg de gehele ring Groningen te zien (alleen KP Euvelgunne valt er net buiten). Het is een vrij groot satellietbeeld, het gaat zuidwaarts door tot Assen en westwaarts tot voorbij Buitenpost en noordwaarts tot en met Schiermonnikoog.
Re: Google Earth & Maps, deel 3
Die maakt mijn huidige werkgever ook van zeekaarten. Leuk om de veranderingen te zien. Deze is van dit jaar bijvoorbeeld.Robonus schreef:Waar je nog de grootste verandering over de laatste 32 jaar ziet, is bij kusterosie zoals bij het eilandje Noorderhaaks (ook wel razende bol genoemd) tussen Texel en Den Helder. Hier zie je duidelijk de vorm flink veranderen als een echte zandmotor. Bij de overige waddeneilanden zie je ook geulen en zandbanken ontstaan en vergaan. Mooi om zo te zien.
PS, timelapse staat nu ook op het AD:
http://www.ad.nl/binnenland/google-toon ... ~a8bd24a2/
http://www.stentec.com/nl/nieuws/dkw-18 ... eschikbaar
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.