Snelwegkaart 2018
Moderator: Moderatoren
Re: Snelwegkaart 2018
Ik vind het wel een leuk initiatief. Kan dergelijke weergaves wel waarderen, ook al zijn de nerdy vakgerichte commentaren te verwachten.
Re: Snelwegkaart 2018
Hartstikke leuk idee . Ik had me alleen bij het horen van het concept meer iets voorgesteld als de Nederlandse spoorkaart, waarbij de geografische verhoudingen wat beter uit de verf komen.
Kijkend naar Zeeland kom ik dan uit op zoiets:
Kijkend naar Zeeland kom ik dan uit op zoiets:
Discussieren is de kunst van het weglaten.
Re: Snelwegkaart 2018
Leuk idee deze kaart! Ik zou ook zeker overwegen om hem ook op A1-formaat te laten drukken, dan past hij perfect naast m'n Combikaart
Flickr • EtienneMuis
Lidnummer 0016
Lidnummer 0016
Re: Snelwegkaart 2018
De snelwegkaart is genoemd in een artikel van het Algemeen Dagblad dat een uurtje geleden is geplaatst.
https://www.ad.nl/amersfoort/afslag-bun ... ~ab5033cf/
https://www.ad.nl/amersfoort/afslag-bun ... ~ab5033cf/
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36667
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Als je wilt dat de kaart ook bruikbaar is, zoals de welbekende Londense metrokaart, zul je concessies moeten doen. Beetje styling en geografische afwijking hier en daar kan best, maar het moet wel in een oogopslag herkenbaar blijven. En ja, iemand kan best zelf een ander doel hebben. Maar dan kan hij het uiteindelijk ook voor de kat z'n viool gedaan hebben, omdat als het nieuwtje eraf is, de interesse snel verdwijnt. Iets wat ik met Kaaiman's Combikaart nog niet zo snel zie gebeuren, want daar zitten die verhoudingen wel snor.Schelpenpaadje schreef: ↑ma 08 jan 2018, 15:30Volgens mij gaat degene die iets maakt zelf over het doel dat diegene daarmee heeft
Oh ja, de snelwegkaart van het "Snelwegmuseum" van jaren geleden was ook een metro-achtige kaart.
Ook concessies gedaan en een bepaalde styling. Maar het bleef herkenbaar:
- Palance
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 31587
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17
- Locatie: Паланцедрецхт
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Met weer een slechte argumentatie van een wethouder die het beter meent te weten:boe! schreef: ↑ma 08 jan 2018, 21:05 De snelwegkaart is genoemd in een artikel van het Algemeen Dagblad dat een uurtje geleden is geplaatst.
https://www.ad.nl/amersfoort/afslag-bun ... ~ab5033cf/
Alsof Streetview realtime en altijd up-to-date date is. Dat doet me denken aan een discussie over het vermeende ontbreken van de vermelding van The Hague bij Rotterdam Airport waarbij zo’n publiciteitsgeil gemeenteraadslid dat aantoonde aan de hand van screenshots van SV. Alleen jammer voor hem dat de bewegwijzering toen al een jaar ofzo vervangen was.De Amersfoortse wethouder Hans Buijtelaar deelt een screenshot van Google Streetview waarop te zien is dat op het bord bij afslag 12 nog altijd Bunschoten-Spakenburg staat.
"You know the greatest danger facing us is ourselves, an irrational fear of the unknown. But there’s no such thing as the unknown — only things temporarily hidden, temporarily not understood.” - James T. Kirk
Autosnelwegen.net
Autosnelwegen.net
- Kaaiman
- Secretaris
- Berichten: 17416
- Lid geworden op: ma 26 jun 2006, 16:54
- Locatie: Hoogeveen
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Zelf denk ik dat een metrokaart van het Nederlandse snelwegennet misschien beter is te maken op basis van een driehoekig grid. Met name de snelwegen in het midden van ons land liggen al in die vorm.
De horizontale 'liggers' zijn: A31, A7-oost, A37, A1, N11, A12, A15, A59, A58, N61, A67, A77, A79
De diagonalen noordwest-zuidoost zijn: A2, A9, A13, A30, N50, N35, N62, A73-noord, A76
De diagonalen zuidwest-noordoost zijn: N57, A4, A6, A28, N18, A17, A27, A65, A50, A73-zuid, A2-zuid
En gewoon een zeshoek is natuurlijk de A10.
Uiteraard komt ook dit niet overal geweldig uit, maar ik denk dat hiermee de geografische werkelijkheid beter te benaderen is, vooral waar veel snelwegen op een kluitje liggen.
De horizontale 'liggers' zijn: A31, A7-oost, A37, A1, N11, A12, A15, A59, A58, N61, A67, A77, A79
De diagonalen noordwest-zuidoost zijn: A2, A9, A13, A30, N50, N35, N62, A73-noord, A76
De diagonalen zuidwest-noordoost zijn: N57, A4, A6, A28, N18, A17, A27, A65, A50, A73-zuid, A2-zuid
En gewoon een zeshoek is natuurlijk de A10.
Uiteraard komt ook dit niet overal geweldig uit, maar ik denk dat hiermee de geografische werkelijkheid beter te benaderen is, vooral waar veel snelwegen op een kluitje liggen.
Deur Drenthe • website over het Drentse provinciaal en rijkswegennet
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
Re: Snelwegkaart 2018
Anyway, ik vind het een compliment waard. Dat moet echt monnikenwerk zijn geweest, het maken van die kaart.
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22895
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Daar zat ik inderdaad ook al een tijdje aan te denken. Gemaakt als "kunstwerk" (dus geen verder nut).
Alleen knooppunten en verzorgingsplaatsen werden vermeld, dus juist de plekken waar je de snelweg niet af kan.
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 5835
- Lid geworden op: wo 10 feb 2016, 9:54
Re: Snelwegkaart 2018
Als je minder informatie opneemt is het inderdaad een stuk makkelijker makkelijker om dichter bij de geografische werkelijkheid te blijven...
De knooppunten en afslagen zijn de 'overstapstations' en 'haltes' van het snelwegennet dus die horen er wel op thuis.
VZP's kun je over twisten. Als je die informatie ook opneemt krijg je een resultaat als dit. Wie denkt het beter te kunnen zou daar misschien een andere keuze in kunnen maken.
De knooppunten en afslagen zijn de 'overstapstations' en 'haltes' van het snelwegennet dus die horen er wel op thuis.
VZP's kun je over twisten. Als je die informatie ook opneemt krijg je een resultaat als dit. Wie denkt het beter te kunnen zou daar misschien een andere keuze in kunnen maken.
-
- woonerf
- Berichten: 61
- Lid geworden op: vr 05 jan 2018, 21:51
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Ik ben heel blij met alle reacties - dank iedereen - ook die van de die-hard "weg-vakidioten"
Als ontwerper ben ik inmiddels wel wat gewend aan kritiek.
Het is altijd geven en nemen.
De Snelwegkaart 2018 is inmiddels in de voorverkoop gegaan. Intussen ben ik al aan het onderzoeken hoe het beter kan:
Een paar noten:
Als ontwerper ben ik inmiddels wel wat gewend aan kritiek.
Het nadeel van een kaart als deze is dat je enorm veel geo-informatie kwijt moet daarmee veel ruimte "weggooit". Hierdoor worden andere dingen zoals tekst weer een stuk kleiner en daarmee lastiger te lezen.
Het is altijd geven en nemen.
De Snelwegkaart 2018 is inmiddels in de voorverkoop gegaan. Intussen ben ik al aan het onderzoeken hoe het beter kan:
Een paar noten:
- Veel eenvoudiger lijnen, versimpeld en vloeiender (Gouwe mag nog een bochtje krijgen, echter)
- Geen haltes onder bochten
- Alle tekst horizontaal - geen uitzonderingen
- Stippen ipv stokjes, de afritnummers dienen als stokjes
- De VZP's zitten erin, maar zonder namen. Dit maakt administratie een stuk makkelijker en het geheel stukken minder rommelig
- Tunnels, bruggen, aquaducten zijn eruit
- De zwarte stippen voor knooppunten zijn groter dan de witte stippen voor afritten, zo kunnen deze gecombineerd worden
- Een wit rondje ipv een witte stip zijn onvolledige afritten (de naam kent ook een *) informatie hierover staat op de achterkant van de kaart, net zoals bij de huidige versie, voor knooppunten geldt iets soortgelijks maar hier is geen apart icoon voor
- Alle N-wegen eruit, maar misschien dat ik hierop terugkom (knp Bodegraven is zo wel wat zinloos ogend).
- De snelwegeindes (zonder N-wegen) behandel ik nu met meer algemene termen, voorkomt ook discussies
- De snelwegnummers zijn er grotendeels uit - er is niet voor niets een legenda - ze worden heel spaarzaam toegepast aan één begin of einde van een snelweg. Misschien goed idee om deze altijd aan het einde met het laagste afritnummer te plaatsen.
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 5835
- Lid geworden op: wo 10 feb 2016, 9:54
Re: Snelwegkaart 2018
Over het algemeen prima veranderingen volgens mij.
Voor de incomplete aansluitingen zou ik een halve stip gebruiken (in plaats van een open rondje) dat drukt imho beter uit wat je er mee bedoelt. Tevens kun je dit principe dan ook bij incomplete knooppunten toepassen.
Voor de incomplete aansluitingen zou ik een halve stip gebruiken (in plaats van een open rondje) dat drukt imho beter uit wat je er mee bedoelt. Tevens kun je dit principe dan ook bij incomplete knooppunten toepassen.
Re: Snelwegkaart 2018
Het mooie van zo'n ontwerpuitdaging is dat je eenvoudig kunt zien dat een autosnelwegennet zich minder makkelijk laat stileren dan een metronetwerk. Dat heeft bijvoorbeeld te maken met de "losse eindjes" in het netwerk, met de relatief weinig voorkomende dubbelingen, met de relatief dichte afritdichtheid in relatie tot de knooppunten en ook het voorkomen van incomplete aansluitingen.
Voor mij zijn er een paar simpele dingen die de kaart een stuk "gebruiksvriendelijker" kunnen maken: symboliseer welke relaties in een aansluiting geboden worden, door aparte symbooltjes voor halve en kwartaansluitingen te gebruiken en vermeldt altijd het kruisende wegnummer. Zelf mis ik afstanden tussen de knooppunten. En wellicht is het niet nodig om overal de afritnaam neer te zetten. Je kunt beargumenteren dat je voor Amsterdam, Rotterdam en Utrecht (ik noem maar wat) op de inzet moet kijken en volsta je alleen met het afritsymbool op de overzichtskaart. Het is dan ook eenvoudiger om de kaart meer geografisch correct te maken.
Voor mij zijn er een paar simpele dingen die de kaart een stuk "gebruiksvriendelijker" kunnen maken: symboliseer welke relaties in een aansluiting geboden worden, door aparte symbooltjes voor halve en kwartaansluitingen te gebruiken en vermeldt altijd het kruisende wegnummer. Zelf mis ik afstanden tussen de knooppunten. En wellicht is het niet nodig om overal de afritnaam neer te zetten. Je kunt beargumenteren dat je voor Amsterdam, Rotterdam en Utrecht (ik noem maar wat) op de inzet moet kijken en volsta je alleen met het afritsymbool op de overzichtskaart. Het is dan ook eenvoudiger om de kaart meer geografisch correct te maken.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22895
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Ik moest even zoeken naar wat je hier bedoelt, want bij afritten 2, 3, 4, 6 en 10 op de A12 zie je daar niks van.SebasvandenBrink schreef: ↑wo 10 jan 2018, 12:27 [*] Een wit rondje ipv een witte stip zijn onvolledige afritten (de naam kent ook een *)
Je zult trouwens ook nog iets aparts moeten (of willen) doen met verzorgingsplaatsen de geïntegreerd zijn met afritten. Bijvoorbeeld op de A12 afrit Harmelen.
De huidige oplossing suggereert dat de vzp voorbij de afrit ligt.
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36667
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Die eerste proeve ziet er echt stukken beter uit.SebasvandenBrink schreef: ↑wo 10 jan 2018, 12:27 Intussen ben ik al aan het onderzoeken hoe het beter kan
- SPOILER: TOON
-
- woonerf
- Berichten: 61
- Lid geworden op: vr 05 jan 2018, 21:51
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Als je de afritnamen weglaat wordt het kaart met cijfertjes, dat communiceert toch altijd een beetje abstracter en geeft de kijker nog minder oriëntatiepunten. Namen - tekst - bekt toch wat lekkerder De cijfers erbij, echter, helpt wel om enige twijfel over de juiste afrit weg te laten omdat er op zo'n plattegrond niet genoeg ruimte is voor álle bestemmingen per afrit. Afritnummer + naam is IMHO de beste combo van informatie per afrit, alleen is het - door de tweeledigheid van de info - een beetje puzzelen wat de beste manier is om dit weer te geven.Vinny schreef: ↑wo 10 jan 2018, 20:28 Het mooie van zo'n ontwerpuitdaging is dat je eenvoudig kunt zien dat een autosnelwegennet zich minder makkelijk laat stileren dan een metronetwerk. Dat heeft bijvoorbeeld te maken met de "losse eindjes" in het netwerk, met de relatief weinig voorkomende dubbelingen, met de relatief dichte afritdichtheid in relatie tot de knooppunten en ook het voorkomen van incomplete aansluitingen.
Voor mij zijn er een paar simpele dingen die de kaart een stuk "gebruiksvriendelijker" kunnen maken: symboliseer welke relaties in een aansluiting geboden worden, door aparte symbooltjes voor halve en kwartaansluitingen te gebruiken en vermeldt altijd het kruisende wegnummer. Zelf mis ik afstanden tussen de knooppunten. En wellicht is het niet nodig om overal de afritnaam neer te zetten. Je kunt beargumenteren dat je voor Amsterdam, Rotterdam en Utrecht (ik noem maar wat) op de inzet moet kijken en volsta je alleen met het afritsymbool op de overzichtskaart. Het is dan ook eenvoudiger om de kaart meer geografisch correct te maken.
Ik heb een aantal dingen geprobeerd: Een soort kralenketting van afritten waardoor de cijfers in een stip de afritvormen, óp de lijn - maar dit wordt lelijk en oogt onrustig. De cijfer ín de lijn laten staan, maar dan moeten de lijnen dikker en dan wordt het te zwaar - opnieuw oogt het dan lelijk. Ook wordt het dan alsnog trickier voor het oog om afritplek + -naam te verbinden.
Ook een eerdere suggestie om de minder relevante afritten van naam te ontdoen roept vragen op: Welke afrit is dan minder relevant? Want misschien niet voor de dagelijkse gebruikers ervan en, afin, gedoe wat ik wil voorkomen. Dus: Allemaal De afritnamen zelf roepen al genoeg discussie op (zoals bijv. bij Uden)
Wat betreft inzetten; ik heb hier altijd moeite mee gehad omdat je de kaartlezer dan vraagt iets uit context te begrijpen. Je moet iets 'verplaatsen' als het ware en dat maakt het vaak toch lastiger.
Een metroplattegrond werkt het beste als je "domweg" de lijnen volgt en afstanden negeert. Waarbij een échte metroplattegrond dan nog wel eens inefficiënt wil zijn daar sommige stations werkelijk in de buurt van elkaar liggen, is dat bij de Snelwegkaart (gelukkig) niet of nauwelijks van belang.
Kruisende wegnummers zijn idd belangrijk bij N-wegen, vermoed ik. Stadswegen vind ik een stuk minder interessant en geven ook een groter probleem: Straatnamen verwerken met alle tekstproblemen van dien. En S-nummers zijn grotendeels onbekend bij de doorsnee bestuurder, denk ik(?) Maar ik vermoed dat N-wegen er sowieso wel op zullen moeten. Immers, knp Bodegraven is nu een knooppunt tussen A12 en... A12...? Dat is nu nog vaag
Oh ik was niet op de hoogte dat dat onvolledige afritten zijn...?harry schreef: ↑wo 10 jan 2018, 20:45Ik moest even zoeken naar wat je hier bedoelt, want bij afritten 2, 3, 4, 6 en 10 op de A12 zie je daar niks van.SebasvandenBrink schreef: ↑wo 10 jan 2018, 12:27 [*] Een wit rondje ipv een witte stip zijn onvolledige afritten (de naam kent ook een *)
Je zult trouwens ook nog iets aparts moeten (of willen) doen met verzorgingsplaatsen de geïntegreerd zijn met afritten. Bijvoorbeeld op de A12 afrit Harmelen.
De huidige oplossing suggereert dat de vzp voorbij de afrit ligt.
Soms is het handiger om het op de plattegrond eenvoudiger te maken dan de werkelijkheid en de VZP níet te integreren. Op de weg moet de bestuurder sowieso op de borden letten om de juiste baan te kiezen, met of zonder deze kaart. Maar wel kan de bestuurder er zeker van zijn dát er een VZP is. Het enige wat ontbreekt in deze testversie zijn de VZP-namen die enige twijfel helemaal weg konden nemen, waardoor dit misschien weer een beetje een issue wordt. Echter, de bebording voor VZP's in Nederland is dusdanig consistent dat een beetje bestuurder hier zich toch wel mee moet kunnen redden.
Halve stippen geven het probleem van richting, want als je onvolledige afritten moet gaan vormgeven dan zul je verschillende variaties moeten maken en ze in de juiste richting moeten plaatsen. Sowieso oogt het wss inconsistenter. Maar ik heb het nog niet getest en de stroom van verkeer is wel belangrijk. Ik weet daarom nog niet of knooppunten afdoende zijn met een stip. Misschien moeten ze worden vormgegeven met een stroomrichting, maar ik wil waken voor extra visuele complexiteit in het beeld - daar wordt een kaart niet per sé beter van.Schelpenpaadje schreef: ↑wo 10 jan 2018, 19:03 Over het algemeen prima veranderingen volgens mij.
Voor de incomplete aansluitingen zou ik een halve stip gebruiken (in plaats van een open rondje) dat drukt imho beter uit wat je er mee bedoelt. Tevens kun je dit principe dan ook bij incomplete knooppunten toepassen.
En bedankt Rene!
-
- 2x2 autosnelweg
- Berichten: 5835
- Lid geworden op: wo 10 feb 2016, 9:54
Re: Snelwegkaart 2018
Open rondjes geven sowieso geen inzicht t.a.v. richting. Als je consequent de halve cirkel aan dezelfde kant vult lijkt het mij duidelijk genoeg dat deze kaart geen informatie geeft over de richting en dat de halve cirkels niet zo moeten worden opgevat. Wanneer je liever vormgeeft in de beschikbare richting is dat uiteraard ook een oplossing.Halve stippen geven het probleem van richting, want als je onvolledige afritten moet gaan vormgeven dan zul je verschillende variaties moeten maken en ze in de juiste richting moeten plaatsen. Sowieso oogt het wss inconsistenter. Maar ik heb het nog niet getest en de stroom van verkeer is wel belangrijk. Ik weet daarom nog niet of knooppunten afdoende zijn met een stip. Misschien moeten ze worden vormgegeven met een stroomrichting, maar ik wil waken voor extra visuele complexiteit in het beeld - daar wordt een kaart niet per sé beter van.
Overweeg je ook een digitale versie van de kaart? Ik denk dat veel keuzes kunnen worden opgelost door een zoombare SVG-versie aan te bieden, die je bijvoorbeeld schermvullend op je smartphone kunt openen. Je zou dan zelfs m.b.v. JavaScript kunnen "uitrekenen" welke informatie je op het huidige zoomlevel kunt weergeven op het scherm van de gebruiker zonder dat dingen door elkaar gaan staan. Een beetje zoals Google Maps dit doet, maar dan in metrokaartstijl en met meer interactie op basis van apparaat en gebruiker (wat mogelijk is doordat alles in vectoren en vaste beeld- en tekstelementen is op te maken).
Re: Snelwegkaart 2018
Ik kon helaas niet zo snel een voorbeeld van de oude papieren Michelinkaarten vinden, maar onderstaande kaart illustreert eigenlijk wat ik bedoel:SebasvandenBrink schreef: ↑do 11 jan 2018, 9:43 Ook een eerdere suggestie om de minder relevante afritten van naam te ontdoen roept vragen op: Welke afrit is dan minder relevant? Want misschien niet voor de dagelijkse gebruikers ervan en, afin, gedoe wat ik wil voorkomen. Dus: Allemaal De afritnamen zelf roepen al genoeg discussie op (zoals bijv. bij Uden)
Hier zie je dat vrijwel alle informatie in Parijs zelf wordt weggelaten. Op de klassieke Michelinkaarten was de stad zelfs een "witte vlek". Het maken van kaarten betekent eigenlijk dat je zoveel mogelijk minder relevante informatie moet weglaten. Gebruikers die op zoek zijn naar juist die specifieke informatie moeten bijvoorbeeld een grootschaliger, of specialistischer kaart kopen.
Bij metrokaarten geldt hetzelfde principe. Hier zie je twee kaarten van het OV-netwerk van de Zwitserse stad Zürich:
https://www.zvv.ch/zvv-assets/fahrplan/ ... 17_rgb.pdf
https://www.zvv.ch/zvv-assets/fahrplan/ ... 17_rgb.pdf
Je ziet in de bovenste kaart wel bus- en tramlijnen maar nauwelijks haltes. Alle trein- en S-bahnverbindingen worden wel vermeld. In de tweede kaart heb je wel alle OV verbindingen, maar alleen in de stad zelf. Ze vullen elkaar goed aan, maar je hebt vaak voor goede navigatie in het OV beide nodig
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22895
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Ze worden steeds bekender, ook omdat ze gebruikt worden op de DRIPs (de lichtkranten langs de wegen).SebasvandenBrink schreef: ↑do 11 jan 2018, 9:43 S-nummers zijn grotendeels onbekend bij de doorsnee bestuurder, denk ik(?)
Hm... Ik ben ook een Groninger en wist dit als snelwegfreak al voordat ik één stap in Zuid-Holland gezet had.SebasvandenBrink schreef: ↑do 11 jan 2018, 9:43 Oh ik was niet op de hoogte dat dat onvolledige afritten zijn...?
Het probleem is dat je bij een geïntegreerde vzp de afrit niet kan bereiken en andersom. Je kunt dus niet bij Harmelen de A12 op en daarna de vzp nemen. En ook niet de vzp nemen en dan de afrit.SebasvandenBrink schreef: ↑do 11 jan 2018, 9:43 Soms is het handiger om het op de plattegrond eenvoudiger te maken dan de werkelijkheid en de VZP níet te integreren.
Jouw kaart suggereert dat dat wel kan en dat lijkt me een belangrijke misleiding.
(Soms komt dit ook bij afritten voor, zo is afrit Hoevelaken "van de A1" vanuit het westen alleen vanaf de A28 te bereiken. Maar dat zijn echt uitzonderingen.)
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
-
- woonerf
- Berichten: 61
- Lid geworden op: vr 05 jan 2018, 21:51
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Toffe kaartjes - wel vind ik allebei de kaarten van Zürich supervol en priegelig. Je moet echt goed weten waar je heen wil (moest wel gniffelen om Kloten en Kloten Balsberg, trouwens)Vinny schreef: ↑do 11 jan 2018, 19:56 Ik kon helaas niet zo snel een voorbeeld van de oude papieren Michelinkaarten vinden, maar onderstaande kaart illustreert eigenlijk wat ik bedoel:
Hier zie je dat vrijwel alle informatie in Parijs zelf wordt weggelaten. Op de klassieke Michelinkaarten was de stad zelfs een "witte vlek". Het maken van kaarten betekent eigenlijk dat je zoveel mogelijk minder relevante informatie moet weglaten. Gebruikers die op zoek zijn naar juist die specifieke informatie moeten bijvoorbeeld een grootschaliger, of specialistischer kaart kopen.
Bij metrokaarten geldt hetzelfde principe. Hier zie je twee kaarten van het OV-netwerk van de Zwitserse stad Zürich:
https://www.zvv.ch/zvv-assets/fahrplan/ ... 17_rgb.pdf
https://www.zvv.ch/zvv-assets/fahrplan/ ... 17_rgb.pdf
Je ziet in de bovenste kaart wel bus- en tramlijnen maar nauwelijks haltes. Alle trein- en S-bahnverbindingen worden wel vermeld. In de tweede kaart heb je wel alle OV verbindingen, maar alleen in de stad zelf. Ze vullen elkaar goed aan, maar je hebt vaak voor goede navigatie in het OV beide nodig
Ik ben het met je eens dat sommige informatie weggelaten moet worden, maar afritten vind ik in een snelwegsysteem simpelweg essentieel. Tunnels, bruggen, viaducten in veel mindere mate. Daarnaast hebben we het geluk dat er geen dienstregeling is of bepaalde sluitingsdata (bijv. "elke 2e zondag van de maand vanaf 20:00-06:00" of zulke curiositeiten).
De kaartjes die je noemt zijn dan ook 2 verschillende kaarten idd; een regiokaart en een detailkaart. De Snelwegkaart is meer een regiokaart, maar dat is dan ook de schaal waar snelwegen voor dienen. Een ringweg is misschien ook deels voor lokaal verkeer, maar regionaal verkeer maakt hier immers ook gebruik van. Ik vind het nog steeds handiger om bijv. de A10 in het geheel te laten ipv deze uit de context te tillen en op een andere plek op de al volle kaart een plek te moeten vinden. Immers; ik maak 1 plattegrond - alles moet op 1 poster passen, als het ware. Misschien ben ik hier niet duidelijk genoeg in geweest, maar dat was wel de uitdaging waar ik wel mee begon.
Maar om ze gemeengoed te noemen? Daar waar ze wél goed zijn aangegeven, soit, maar om nu uit te zoeken waar dat wel en niet het geval is...
Nooit beweerd dat ik een snelwegfreak ben, ik ben een kaartenfreak - des te belangrijker is jullie feedback
Wel goed dat je dit onder de aandacht brengt - het klopt dus niet op de huidige kaart geloof ik.
Hmmm snap ik, maar het is wel een uitzondering die vooral de leesbaarheid van de kaart in de weg kan zitten - en dat is het grote nadeel van het produceren van zo'n kaart voor een snelwegensysteem t.o.v. een metronetwerk: Uitzonderingen. Je hebt veel meer unieke situaties in het wegennetwerk dan in het spoornetwerk. Wellicht zijn er geen gekke sluitingstijden, overstapmogelijkheden of stations die stiekem heel dichtbij elkaar liggen - je zit wel met uitzonderingen. Halve aansluitingen, VZP's geïntegreerd met afritten, links-rechts verschil, splitsingen, onvolledige knooppunten, aansluitingen op N-wegen, enz.harry schreef: ↑vr 12 jan 2018, 0:05 Het probleem is dat je bij een geïntegreerde vzp de afrit niet kan bereiken en andersom. Je kunt dus niet bij Harmelen de A12 op en daarna de vzp nemen. En ook niet de vzp nemen en dan de afrit.
Jouw kaart suggereert dat dat wel kan en dat lijkt me een belangrijke misleiding.
(Soms komt dit ook bij afritten voor, zo is afrit Hoevelaken "van de A1" vanuit het westen alleen vanaf de A28 te bereiken. Maar dat zijn echt uitzonderingen.)
En om nou voor elke afsluiting een lap tekst op de kaart te plempen, dan kan men beter wegenwiki lezen
Ik denk ook dat de Snelwegenkaart vooral een sierobject is. Iets voor aan de muur, voor de heb, voor de mooi. Er staat sowieso voor de zekerheid "gebruik op eigen risico" op Dat neemt niet weg dat ik volledigheid zoveel mogelijk wil nastreven - jullie geven me een boel uitdaging in elk geval
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22895
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Ze staan gewoon op alle snelwegen aangegeven. Heel soms op een bord niet (op de A9), maar dat is dan fout. Zulke fouten komen minder vaak voor dan dat een N-weg niet wordt aangegeven!SebasvandenBrink schreef: ↑vr 12 jan 2018, 7:53 maar om nu uit te zoeken waar dat (S-routes op wegwijzers) wel en niet het geval is...
Bij twijfel kun je altijd hier vragen. In de meeste gevallen hebben we er foto's van.
Volgens mij komt dit heel vaak voor. Maar hoe vaak is "heel vaak"? Ik zou het uit mijn hoofd niet kunnen zeggen.SebasvandenBrink schreef: ↑vr 12 jan 2018, 7:53 (vzp's bij afritten) het is wel een uitzondering die vooral de leesbaarheid van de kaart in de weg kan zitten
In ieder geval vaker in de Randstad dan daarbuiten.
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
Re: Snelwegkaart 2018
in elk geval Hoogmade, Sassenheim, Bodegraven en Den Haag-Zuid.harry schreef: ↑vr 12 jan 2018, 21:56Volgens mij komt dit heel vaak voor. Maar hoe vaak is "heel vaak"? Ik zou het uit mijn hoofd niet kunnen zeggen.SebasvandenBrink schreef: ↑vr 12 jan 2018, 7:53 (vzp's bij afritten) het is wel een uitzondering die vooral de leesbaarheid van de kaart in de weg kan zitten
In ieder geval vaker in de Randstad dan daarbuiten.
Wet van Hofstadter: Het duurt altijd langer dan je denkt, zelfs al houd je rekening met de Wet van Hofstadter (uit Gödel, Escher, Bach).
-
- expressweg
- Berichten: 3563
- Lid geworden op: wo 31 jul 2013, 19:37
Re: Snelwegkaart 2018
En ook Hendrik-Ido-Ambacht (A15), Hendrik-Ido-Ambacht (A16), Nieuwegein (A2), Nieuwegein (A27) en Beek.
Re: Snelwegkaart 2018
Zou het eigenlijk geen idee zijn om bij de grotere steden (Amsterdam, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Rotterdam etc.) de namen af te korten (bijvoorbeeld door iets van AMS-, HAG-, EIN-, GRQ- en RTM- respectievelijk, dat is met UN/LOCODES).
Discussieren is de kunst van het weglaten.
- Snelwegfreak
- Hoofdmoderator
- Berichten: 18067
- Lid geworden op: do 21 sep 2006, 16:02
Re: Snelwegkaart 2018
Dan kun je denk ik beter de afkortingen gebruiken zoals die binnen de 'spoorwereld' gangbaar zijn: Asd (Amsterdam), Gv ('s-Gravenhage/Den Haag), Ehv (Eindhoven), Gn (Groningen) en Rtd (Rotterdam).
Enne gojje mins blieft altied leave.
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36667
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Bij NS gebruikt men nog altijd in de basis de telegrafische verkortingen van de PTT. En dat is Nederland-dekkend, dus een betere basis dan vliegveld-codes. De basis van die telegrafische verkortingen is weer het achter elkaar zetten van de eerste letters van de eerste twee of drie lettergrepen van een plaatsnaam. Al zijn daar uiteraard ook weer uitzonderingen op. Want zonder uitzonderingen geen Nederland.
- harry
- Wegnummerfotograaf
- Berichten: 22895
- Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
- Locatie: Leipendam
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Alleen als het echt nodig was wegens dubbele verkortingen. En nieuwe namen als Almere en Nieuwegein. Lijkt me niet typisch Nederlands.
wegnummers.nl foto's van genummerde wegen (o.a. NBA) en van plaatsnaamborden
--Harry.
--Harry.
Re: Snelwegkaart 2018
De vreemdste uitzondering vond ik altijd Ledn voor Leiden (Centraal), toch een van de oudste stations van Nederland. Het 'normale' Ld heeft ook bestaan, nl. het vroegere station Leiden Staatsspoor, later Leiden Goederen, aan de lijn naar Lammenschans. Maar daar is niets meer van over.
Wet van Hofstadter: Het duurt altijd langer dan je denkt, zelfs al houd je rekening met de Wet van Hofstadter (uit Gödel, Escher, Bach).
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36667
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Ach er zijn wel meer bekende aanpassingen. Zo moesten Haarlem en Heerlen ook goed uit elkaar gehouden kunnen worden.
-
- woonerf
- Berichten: 61
- Lid geworden op: vr 05 jan 2018, 21:51
- Locatie: Groningen
- Contacteer:
Re: Snelwegkaart 2018
Hmmm ben geen fan van afkortingen voor plaatsnamen, dan is er opnieuw een laag informatie die ontcijferd moet worden middels een index of door de persoon zelf. Ik hou het liever leesbaar en pas graag het KISS-principe toe: Keep It Simple, Stupid. Waarbij "Stupid" slaat op de maker, niet de lezer
Inmiddels ook The Wayfinding Handbook binnen van David Gibson en een boek louter en alleen over de Parijse metro, Paris Underground van Mark Ovenden. Ik hoop van deze ook het e.e.a. op te steken.
Volgens mij is het niet tegen de forumregels als ik een kortingscode aanbiedt aan jullie, toch? Mocht je 'm dan willen hebben als A2 poster zou ik sowieso nog even wachten tot de huidige voorraad is uitverkocht, in de volgende drukgang zit de Gaasperdammertunnel ook in en zijn nog wat foutjes gerepareerd. Al is er ook een Misdruk te koop.
Overigens verloopt de verkoop van de kaart voorspoedig - 't kost bakken met tijd en energie om ze allemaal zelf in te pakken, maar ja zo weet ik wel wat het is Zo hou ik alleen geen tijd over om te kunnen werken aan de opvolger of de andere kaarten (ik maak o.a. nu een kaart genaamd Nederstad, met álle (dat is het streven althans) straatnamen in Nederland).
Edit: Update
Er zijn t.o.v. de eerste kaart een aantal wijzigingen en toevoegingen geweest voor versie 1.2 (de volgende drukgang). Maar een grote aanpassing zal pas écht met de volgende versie komen (zoals al gepreviewd).
Hierbij wat afbeeldingen:
- SPOILER: TOON