[Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Moderator: Moderatoren

Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5376
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

[Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Km357 »

Afbeelding

Overview:
De N10 is die andere grote Noord-Zuid as in Frankrijk. Van Paris over Bordeaux naar de Spaanse grens is deze route 750km lang, slechts een dikke 200 minder dan de N7. Omdat het toerisme aan de Atlantische kust nooit echt de immense toestroom heeft gekend als de Cote d'Azur is deze route dan ook ietwat minder bekend. Heden ten dage moet de Atlantische kust echter weinig onder doen in het aantal toeristen dat iedere zomer afzakt naar de bad- en kuursteden. De N10 heeft tot begin de jaren 80 (dus 10 jaar later dan de N7) moeten wachten op een autoroute-alternatief tot Bordeaux. En het zal pas 2014 zijn eer je van Paris tot de Spaanse grens met de autoroute in 1 stuk kan afwerken. Tot dan verzorgt de N10 in de Landes nog altijd voor de hoofdroute. Tegen dan zullen er ook maar 2 stukken echte N10 overblijven, terug een totaal onthoofde RN dus. Maar goed laten we teruggaan naar pre-2006.

Paris-Poitiers
Afbeelding
De N10 start in Paris aan de Porte de Saint Cloud en is de directe weg naar Versailles, bekend van zijn kasteel uiteraard uit de tijd van de zonnekoning en het Ancien Régime. In die tijd een soort eilandje van rijkdom en decadentie in een zee van armoede. Zoals je duidelijk kan zien aan deze majestueuze poort alleen al:
Afbeelding
Maar ook de binnenkant is immens decadent afgewerkt, het is echt wel een bezoek waard, en je kan je afvragen moest de adel zich in die tijd minder snobistisch hebben opgesteld of de historie niet een andere wending zou gehad hebben, want hier (en aan de Loirekastelen) is zoveel belastinggeld verdwenen dat voor totaal andere dingen broodnodig was.
Afbeelding
Afbeelding

De N10 vervolgt zijn weg richting Rambouillet doorheen het Parc Regional de la Haute-Vallée de Chevreuse, een hele mond vol om een regionaal park aan te duiden dat beschermd is. In Frankrijk heb je slechts enkele Parc Nationale, die over het algemeen hoog in de bergen of desolate streken liggen, maar je hebt wel vele, ietwat kleinere beschermde gebieden, die dienen voor het behoud van fauna en flora. Het is ook hier waar men er over nadenkt om de A12 te verlengen, aangezien de N10 toch al een 2x2 is. Maar aangezien we door een beschermd gebieden rijden is dat helemaal niet zo zeker.
De N10 gaat verder richting Chartres, een heel mooie stad die volgens mij onbekend is bij de meesten hier, ze is het meest bekend door haar kathedraal, maar de rest van de stad ademt karakter uit, en doet soms wat aan Orléans denken.
Afbeelding
We rijden doorheen een andere grote graanschuur van Frankrijk (de Picardie is de grootste in opbrengst) richting Chateaudun. De N10 staat niet bekend om zijn magnifiek locaties als de N7 of door hoogteverschillen als de N9, ze is doodgewoon een hele dwars-door-zee route die Paris verbindt met Bordeau en de Spaanse grens. Chateaudun is bekend omwille van het nogal bombastische kasteel op de heuvel die vroeger waakte over de vallei toen fortificaties een heel leger konden tegenhouden. Doorheen de vallei van de Loir (mannelijke versie in plaats van Loire - vrouwelijke versie) komen we aan in Vendome.
Afbeelding
Afbeelding
Een heel aardig provinciestadje, waar de Loir doorheen vloeit. Het gaat verder doorheen Chateau-Renault dat in 1971 een broodnodige deviatie kreeg aangezien de aanleg van de A10 best wel lang op zich liet wachten en pas in 1981 afgewerkt zou worden. Even voorbij Chateau-Renault is er een heel steile afdaling waar vroeger wel vaker ongelukken gebeurden, onder andere een vrachtwagen met giftige stoffen die kantelde waardoor de bakkerij 3 dagen zijn oven niet kon aansteken. We rijden door Tours (waar je nu beter even het gratis stukje A10 neemt) richting Montbazon. Omwille van een kruispunt met lichten hier, onstonden er hier kilometerslange files in de zomer.

Eenmaal over de Loire en de Indre gaat het terug door agrarische landschappen richting Poitiers, waar we even voor de stad het futuristische Futuroscope aantreffen. Zeker een bezoek waard, voor de kleinsten en voor de grootsten. Het is eigenlijk een visueel attractiepark waar doormiddel van verschillende cinema's je allerhande zaken beleeft. Als tekst klinkt het niet echt boeiend, maar je kan er wel een heel mooie dag spenderen.
Afbeelding

We rusten hier even uit en vertrekken binnenkort verder richting Bordeaux en Spanje.
Laatst gewijzigd door Km357 op ma 19 nov 2012, 13:00, 1 keer totaal gewijzigd.
Gebruikersavatar
Willem
2x4 autosnelweg
Berichten: 11461
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:46
Locatie: Delft

Re: [Toeristisch][N10] Deel 1

Bericht door Willem »

Weer een leuk verhaal om te lezen.

Wat betekent dat "hors gabarit" op het bord op de eerste foto?
Ds79m
2x3 autosnelweg
Berichten: 9623
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17

Re: [Toeristisch][N10] Deel 1

Bericht door Ds79m »

^^ Wat het precies betekent, weet ik niet. Maar wel dat het gaat om het 'overige' verkeer op het moment dat er een bepaalde restrictie is.

De N10 is voorzover ik de route ken, zeker niet onaardig. Het eerste stuk door voorsteden en industriegebieden van Parijs houdt natuurlijk niet over, maar daarna is de weg grotendeels 2+1 en soms 2+2, waardoor je richting Tours toch lekker kunt doorrijden. En hoewel het landschap misschien niet heel opwindend is, krijg je zo nu en dan toch een mooi uitzicht, zoals hier even ten noorden van Vendôme.
Peter - Als je veel tegenwind hebt, kun je beter zelf gaan liggen
Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5376
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [Toeristisch][N10] Deel 1

Bericht door Km357 »

Willem schreef:Weer een leuk verhaal om te lezen.

Wat betekent dat "hors gabarit" op het bord op de eerste foto?
Bijzonder vervoer, militaire colonnes enzovoort.

Maar meestal betekent het gewoon omleiding voor verkeer, zoals hier voor verkeer dat niet door de tunnel kan.
Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5376
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [Toeristisch][N10] Deel 2

Bericht door Km357 »

Poitiers-Hendaye

Na Poitiers wordt de N10 een hele brede, goed afgewerkte 2x2 weg. Er zijn nog wel enkele ongelijkvloerse kruisingen, maar het lijkt er op dat die mettertijd gaan verdwijnen. Wel oppassen voor fotokasten, er staan er genoeg en ze schieten raak, vorige zomer nog mogen ontdekken. De eerste stad die we passeren is Ruffec, een stadje dat doorkruist wordt door mooie kanaaltjes die het geheel een rustiek uiterlijk geven. Een typische etappestad op doorreis eigenlijk.
Afbeelding
Het gaat verder door een heuvelachtig maar anders eigenlijk wel saai landschap richting Angoulême. Verrweg nog één van de grootste steden die niet wordt ontlast door een autoroute, en dat zal ook wel zo blijven aangezien de N10 hier heel dicht bij een autoroute komt. De stad zelf is de mondiale hoofdstad van het stripverhaal, met jaarlijks een hele beurs rond BD's. Voor de fans van hoogwaardige stripverhalen zeker een bezoek waard tegen de achtergrond van de vestingen.
Afbeelding
Je rijdt hier ook door de wijngaard van Cognac en je zal heel vaak dan ook reclame zien voor Cognac, foie gras en truffels, een wel heel "Bourgondische streek" hier.

Na Angouleme gaat de route door een wat bosrijker gebied langs Barbezieux, waarna je ook het laatste 2+1 stukje vind van de N10 die nog moet omgebouwd worden. Er is hier ook nog een onvervalste "Routiers" restaurant die nog altijd heel wat bezoekers trekt. Het eten is er dan ook goed en helemaal niet duur. Als je vanuit Paris naar Bordeaux rijdt is er eigenlijk geen echte reden waarom je niet bij Poitiers de autoroute zou verlaten en gewoon de N10 nemen. Het scheelt je gemakkelijk een euro of 15, de route is zelfs iets korter en qua tijdverlies zal het niet groter uitvallen dan een minuut of 10. Dus 10 minuten tijdswinst voor 15 euro...hoef je geen tekening bij te maken denk ik. Bij Saint Andre de Cubzac loopt de N10 vanzelf over de nu gratis A10, de oude N10 heet hier D911. Beide wegen gaan door middel van mooie bruggen over de grote Dordogne rivier, echt wel een majestueuze rivier.
De N10 gaat uiteraard richting Bordeaux-centrum, een magnifieke stad die na jaren van werken aan de kaaien terug de status heeft van weleer. Een dag ter plaatse spenderen is net tijd genoeg om alles te proberen te vatten. Wat je zeker moet gezien hebben: De kaaien, Place des Quinconques, de oude stad, Pont Pierre en Saint Jacques. Natuurlijk is een rondrit door de wijngaarden van Bordeaux ook een degelijke aanrader, maar wees gewaarschuwd. Als je een kasteel wil bezoeken, neem de tijd om even op voorhand te telefoneren, Bordelezen openen graag hun deuren, maar niet voor mensen die zomaar zonder vraag op hun binnenkoer komen opdagen.
Afbeelding
Afbeelding
De N10 (D1010) verlaat via Talence de stad en duikt de Landes in, een immens bos van pijnbomen, dennen en andere naaldbomen dat eigenlijk deze hele sudouest groen kleurt. Je blijft op een tamelijke afstand van de kust, maar vanaf Bordeaux tot aan de Spaanse grens volgen de badplaatsen zich op: Arcachon, Biscarosse, Pyla, Mimizan enz.
Afbeelding

Via een 2x2 die momenteel omgebouwd wordt naar de A63 gaat de N10 verder doorheen de Landes, een mooie omgeving, maar omdat ze zo monotoon en uitgestrekt is, heb je het na 5 minuten wel ook gezien. Via de D810 gaat het verder langs Capbreton-Hossegor, een dubbelgemeente bekend om zijn watersport. De golf van Biskaye is immers heel bekend om zijn hoge golven wat allerhande surfactiviteiten uiteraard uitermate enthousiast maakt. Bayonne en Biarritz zijn duidelijk steden waar heel wat adel centen heeft ingestoken en daardoor ook heel wat mooie gebouwen als het wat te warm wordt op het strand. Uiteraard kan je hier ook de Ham van Bayonne proeven, verschillende geiten-en schapenkazen uit het Franse baskenland en de piment d'espelette, een specialiteit van de omgeving.
Afbeelding
De N10 vervolgt zijn weg langs Saint Jean de Luz naar Hendaye, 2 andere badplaatsen die enkel in naam hoeven onder te doen voor Bayonne en Biarritz.

Het blijft een weg me slechts weinig boeiende landschappen, maar wel nog een toonbeeld van een duidelijke verkeersas die Paris verbondt met het noorden van Spanje. Aangezien de weg tegenwoordig echt wel een valabel alternatief is voor de péage tussen Poitiers en Bordeaux lijkt de toekomst van de N10 relatief verzekert.

Tot binnenkort voor meer RN touristique, want dan gaan we de N98 beschrijven.
Ds79m
2x3 autosnelweg
Berichten: 9623
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17

Re: [Toeristisch][N10] Deel 2

Bericht door Ds79m »

Km357 schreef:Na Poitiers wordt de N10 een hele brede, goed afgewerkte 2x2 weg. Er zijn nog wel enkele ongelijkvloerse kruisingen, maar het lijkt er op dat die mettertijd gaan verdwijnen.
Het Nederlandse beleid wordt elders blijkbaar gekopieerd :p
Peter - Als je veel tegenwind hebt, kun je beter zelf gaan liggen
waldo79
4x3 autosnelweg
Berichten: 22112
Lid geworden op: do 05 mei 2005, 10:28
Locatie: 's-Hertogenbosch

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door waldo79 »

De resterende gelijkvloerse kruisingen zullen worden omgebouwd...er ligt al goeddeels een expresweg ;)
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24907
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Pino »

Km357 schreef:De N10 heeft tot begin de jaren 80 (dus 10 jaar later dan de N7) moeten wachten op een autoroute-alternatief tot Bordeaux.
Het valt me altijd op dat de A10 een totaal andere routering heeft dan de N10. Ze verlaten Parijs op een andere manier (je zou eigenlijk hebben gehoopt op een A10 die wat meer de N10 volgt) en kronkelen ook daarna redelijk langs elkaar heen tot aan Bordeaux. Iemand bekend met de achtergrond daarvan?
Km357 schreef:Afbeelding
Mooi gedaan, het oude betonnen bord geheel in stijl aangepast aan de decentralisatieronde.
Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5376
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Km357 »

De beslissing van Saintes en Niort ipv Angoulême te ontlasten door de A10 is zuiver politiek van aard, je moet echt niet verder zoeken. Voor het vlotte verkeer had een vervanging van de N10 langs Poitiers-Angoulême-Bordeaux veel logischer geweest, maar het zij nu zo. De fout wordt momenteel rechtgezet doormiddel van het ombouwen van de N10 naar een voie expresse. Politiek gelobby uit de jaren 70...Mijn naam hier komt trouwens van het Michel Vaillant album Km357 die over de bouw van de A10 gaat, toen ten hoogte van Ruffec, een tracé dat niet werd weerhouden en gewoon dus 2x2 N10 werd.

Over het stuk Paris-Tours, wel het lag al lang in de aard om een verbinding mogelijk te maken met het Centraal-Massief en daardoor was een route Paris-Orlèans logischer, omdaarna de Loire te volgen tot Tours. De Loire mag dan wel niet bevaarbaar zijn voor vrachtverkeer, maar er liggen quasi overal kanalen langs, dus ik denk ergens (speculatie) dat men heeft geprobeerd om de Loire nieuw leven in te blazen door middel van alle wijngaarden van een snelweg te voorzien. Zoals Lyon voorzien wordt van de Rhone, Saone en de Beaujolais worden de Parijse cafés voorzien van de Marne, Seine en Loirevallei.

Nog wat meer Michelinnostalgie:
Afbeelding
Afbeelding
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24907
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Pino »

Km357 schreef:De beslissing van Saintes en Niort ipv Angoulême te ontlasten door de A10 is zuiver politiek van aard, je moet echt niet verder zoeken. Voor het vlotte verkeer had een vervanging van de N10 langs Poitiers-Angoulême-Bordeaux veel logischer geweest, maar het zij nu zo.
Ook op het noordelijke deel Paris - Tours lijkt een route langs de N10 Versailles - Chartres - Tours me veel logischer dan het huidige tracé. Het is hoe dan ook korter. De keuze voor een route over Orléans hangt, naar ik begrijp, samen met de wens om de regio van de Loire tussen Orléans en Tours goed te ontsluiten, vanwege het kennelijke economische belang van die regio. Het was gek genoeg een keuze die werd gemaakt nadat eerst tien jaar was gewerkt op basis van een tracé over Chartres.

Was dit, met wijsheid achteraf, nu werkelijk een gelukkige keuze? Het economische belang van de regio komt mij niet enorm voor; het levert winst op voor de route Paris - Bordeaux (24 kilometer korter) en je had een betere verdeling van noord-zuidverkeer gekregen. Dat laatste in de vorm van een splitsing tussen de route Paris - Orléans - Clermont-Ferrand / Toulouse (die zou dan in zijn geheel A20 of A71 hebben geheten) enerzijds en de route Paris - Bordeaux anderzijds.
Gebruikersavatar
Km357
2x2 autosnelweg
Berichten: 5376
Lid geworden op: vr 16 okt 2009, 14:51

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Km357 »

Wel door middel van de A28 Le Mans-Tours is die fout - als die er al geweest was - ondertussen rechtgezet. Ik denk dat men letterlijk zo gedacht heeft:

A10: Bordeaux via de Loire
A11: Bretagne via Le Mans
A71: Clermont Ferrand, maar pas vanaf Orléans.

De A10 is eigenlijk een dubbeling van de N20 tot aan Orléans. Nu de hele Atlantische kant van Frankrijk heeft stukken langer moeten wachten op hun autoroutes dan de route naar de littoral...en de vertragingen die verschillende projecten in dat deel van Frankrijk hebben opgelopen lijken inderdaad de indruk te wekken dat men eigenlijk niet zo'n duidelijk beeld had over het geheel.
Pino
4x3 autosnelweg
Berichten: 24907
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 9:17
Locatie: Sesamstraat

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Pino »

Km357 schreef:Wel door middel van de A28 Le Mans-Tours is die fout - als die er al geweest was - ondertussen rechtgezet.
Voor Tours - Le Mans wel. De meest directe route van Parijs naar Bordeaux, via Chartres - Tours, ligt er echter nog steeds alleen als secundaire weg.
De vertragingen die verschillende projecten in dat deel van Frankrijk hebben opgelopen lijken inderdaad de indruk te wekken dat men eigenlijk niet zo'n duidelijk beeld had over het geheel.
http://routes.wikia.com/wiki/Autoroute_ ... istorique) suggereert dat er wel degelijk plannen bestonden voor het grotere geheel, maar dat die in een vergevorderd stadium ineens werden omgegooid ten gunste van het huidige tracé. Dat heeft natuurlijk ook wel wat gevolgen gehad voor het grotere geheel. Het is niet handig geweest in de tijd, en ook niet voor het netwerk.

Nou goed, dat is Franse politiek.
Ds79m
2x3 autosnelweg
Berichten: 9623
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Ds79m »

^^ Het is sowieso lastig om tot een echt lekker snelwegennet te komen voor de regio ten zuidwesten van Parijs, zonder het op zijn Spaans te doen met snelwegen tussen alle steden met enig belang. Ondanks dat er recentelijk een aantal snelwegen zijn bijgekomen, blijf je toch een hele serie van logische verbindingen houden, waar alleen RN-wegen liggen of een snelwegroute met een grote omweg. Denk aan: Chartres-Tours, Le Mans-Orléans, Rennes-Angers, Nantes-Poitiers-Limoges. Er verschijnen mondjesmaat wel wat verbeteringen op dat soort routes, maar echt vlot gaat het allemaal niet.
Peter - Als je veel tegenwind hebt, kun je beter zelf gaan liggen
Gebruikersavatar
Willem
2x4 autosnelweg
Berichten: 11461
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:46
Locatie: Delft

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Willem »

Dat heeft voor een deel te maken met de gerichtheid van die regio op Parijs. De genoemde plaatsen liggen net iets te dicht bij Parijs om een groot aanbod op de dwarsverbindingen te hebben. Tegelijkertijd is het een beetje overdreven om elke stad zijn eigen snelweg met Parijs te geven. Daarmee is het hiervoor geschetste dilemma geschapen.
Nu er op wat ruimere afstand van Parijs een soort "ringsnelweg" aan het ontstaan is verbeteren de dwarsverbindingen tussen de steden in de regio onderling, maar waarschijnlijk is de gedachte daarvan vooral om de grootstedelijke regio van Parijs van een hoeveelheid verkeer te ontdoen in plaats van de zo gecreerde verbindingen op zichzelf.
Gebruikersavatar
Chris
Moderator
Berichten: 85912
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 15:19
Locatie: NL

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Chris »

In Trappes wordt deze maand gestart met de bouw van een verdiepte ligging van de N10.

De huidige N10 is een vierstrooks weg met verkeerslichten. In een eerste fase is het noordelijk kruispunt met de D912 (ex-N12) omgevormd tot een 3-strooks rotonde met een onderdoorgang. Het kruispunt met de D23 aan de zuidkant van Trappes wordt op eenzelfde manier gereconstrueerd.

Daarmee wordt de N10 door Trappes dus niet ongelijkvloers zoals een voie express. Wel komt er een 775 meter lange verdiepte ligging met overkappingen. De onderdoorgangen op de rotondes zijn vooral voor verkeer uit Trappes richting Parijs.

Afbeelding

Rotonde N10-D912 (omgevormd 2020-2023)
Afbeelding
Ds79m
2x3 autosnelweg
Berichten: 9623
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 13:17

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Ds79m »

Chris schreef: di 29 jul 2025, 19:30 Daarmee wordt de N10 door Trappes dus niet ongelijkvloers zoals een voie express. Wel komt er een 775 meter lange verdiepte ligging met overkappingen. De onderdoorgangen op de rotondes zijn vooral voor verkeer uit Trappes richting Parijs.
Dat is wel een wat merkwaardig uitgangspunt, want dat verkeer kan je volgens mij veel beter via de westkant van Trappes naar de A12 sturen. Dan hoeft het deze kruising überhaupt niet te passeren.
Peter - Als je veel tegenwind hebt, kun je beter zelf gaan liggen
Gebruikersavatar
Vinny
4x5 autosnelweg
Berichten: 43265
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:52
Locatie: Friesland

Re: [Toeristisch][N10] Paris-Hendaye

Bericht door Vinny »

https://maps.app.goo.gl/1eti4ULhPYts3mp2A

Deze weg volledig aanleggen bedoel je. Er is denk ik locale weerstand tegen.
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.