Hihi, op ViaMichelin leeft de A57 nog altijd voortE6 schreef:Net zo min dus als dat er ooit een A19 was tussen Bergen op Zoom en Antwerpen.Mark schreef:Nooit geweten dat er een A48 was bij Zutphen..1979 Noord WegNr1979Noord.jpg ...
Of een A57 op de Haringvlietdam.
Oude wegenkaarten publiceren/delen
Moderator: Moderatoren
Of zij weten meer dan wij, dan is het dus een voorspelling voor de toekomstMark schreef:Hihi, op ViaMichelin leeft de A57 nog altijd voortE6 schreef:Net zo min dus als dat er ooit een A19 was tussen Bergen op Zoom en Antwerpen.Mark schreef:Nooit geweten dat er een A48 was bij Zutphen..1979 Noord WegNr1979Noord.jpg ...
Of een A57 op de Haringvlietdam.
-
- 4x3 autosnelweg
- Berichten: 20524
- Lid geworden op: do 05 mei 2005, 10:28
- Locatie: 's-Hertogenbosch
Re: Auto-atlas uit 1949
Kijk eens op http://www.autosnelwegen.nl Dossiers A15. En je vind je antwoord. Met dank aan RenéE6 schreef: Weet overigens iemand wanneer rijksweg 15 tussen Arkel en Deil als enkelbaansweg werd open gesteld. Volgens de texaco-kaarten op dit forum lag die er in ieder geval al in 1939 (eerder dan ik had gedacht). Dan is natuurlijk ook de grote vraag, is dat deel van rijksweg 15 ontworpen als volgens autosnelweg-normen en was voorlopig slechts één rijbaan opengesteld. Of was het aanvankelijk een gewone enkelbaans rijksweg waarvan later besloten is 'm op te kalefateren tot snelweg (om maar weer eens een gevoelig punt op dit forum aan te stippen).
Nee, helaas Waldo. De dossiers bevatten waanzinnig veel feiten (waarvoor ook mijn grote dank richting René). Maar openstelling 1x2 Arkel-Deil kan ik er niet tussen vinden. Ik ben er steeds vanuit gegaan dat vanaf eind jaren 30 bij Deil slechts een T-splitsing heeft gelegen met alleen een tak richting het oosten (aanvankelijk tot Meteren) en dat de verbinding Arkel-Deil (die ook onderdeel was van het Rijkswegenplan 1927) nog heel lang op zich heeft laten wachten. Hetgeen ook best zou kunnen, er was immers ook een weg tussen een Arkel en Waardenbrug iets dichter bij de Waal.
Ik was dan ook behoorlijk verbaasd de weg Arkel-Deil wel aan treffen op de kaarten van HermanKuiken, op zowel de Texaco-kaart uit 38/39 (deel 10) als op de ANWB1949-kaart (deel 39-40).
En om mijn vraag wellicht wat te verduidelijken was het zo dat de weg Gorinchem-Deil een van de wegen is, die in de jaren 30 voortvarend zijn aangelegd als onderdeel van het rijkswegenplan '27 (want zoals te zien is op de handige kaartjes "netwerk-ontwikkeling" van René, viel dat in de praktijk nogal tegen)? En het zou opmerkelijk zijn als juist dat deel van de huidige A15 als een van de eerste delen gereed was (wat was daar dan toen in dat relatief onbewoonde deel van de Tielerwaard dat een zo'n spoedige aanleg rechtvaardigde?).
Of zijn de kaartenmakers verantwoordelijk voor een canard en hebben ze (met een onterecht vooruiziende blik) een weg ingetekend, die er toen nog helemaal niet is. Oftwel hoe betrouwbaar zijn kaarten?
Bijvoorbeeld als ik nu een kaart zie, waarop de A4-midden Delfland reeds gereed is, dan kan ik dat ter plaatse controleren (als ik dat nog niet wist). Maar helaas kan ik niet tijdreizen (in ieder geval niet terug in de tijd).
Ik was dan ook behoorlijk verbaasd de weg Arkel-Deil wel aan treffen op de kaarten van HermanKuiken, op zowel de Texaco-kaart uit 38/39 (deel 10) als op de ANWB1949-kaart (deel 39-40).
En om mijn vraag wellicht wat te verduidelijken was het zo dat de weg Gorinchem-Deil een van de wegen is, die in de jaren 30 voortvarend zijn aangelegd als onderdeel van het rijkswegenplan '27 (want zoals te zien is op de handige kaartjes "netwerk-ontwikkeling" van René, viel dat in de praktijk nogal tegen)? En het zou opmerkelijk zijn als juist dat deel van de huidige A15 als een van de eerste delen gereed was (wat was daar dan toen in dat relatief onbewoonde deel van de Tielerwaard dat een zo'n spoedige aanleg rechtvaardigde?).
Of zijn de kaartenmakers verantwoordelijk voor een canard en hebben ze (met een onterecht vooruiziende blik) een weg ingetekend, die er toen nog helemaal niet is. Oftwel hoe betrouwbaar zijn kaarten?
Bijvoorbeeld als ik nu een kaart zie, waarop de A4-midden Delfland reeds gereed is, dan kan ik dat ter plaatse controleren (als ik dat nog niet wist). Maar helaas kan ik niet tijdreizen (in ieder geval niet terug in de tijd).
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36660
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Ik heb van de enkelbaans openstelling van Arkel-Deil helaas geen gegevens gevonden.
Wel van de openstelling van Deil naar Meteren in 1939. Ik verwacht dat Deil-Meteren in aansluiting op Arkel-Deil is gebouwd, en dat het laatste wegvak dus ergens tussen 1936 en 1939 gebouwd zal zijn. Maar dat baseer ik enkel op enkele kaarten; bewijzen heb ik helaas niet.
Wel van de openstelling van Deil naar Meteren in 1939. Ik verwacht dat Deil-Meteren in aansluiting op Arkel-Deil is gebouwd, en dat het laatste wegvak dus ergens tussen 1936 en 1939 gebouwd zal zijn. Maar dat baseer ik enkel op enkele kaarten; bewijzen heb ik helaas niet.
-
- polderweggetje
- Berichten: 41
- Lid geworden op: za 13 mei 2006, 21:52
- Locatie: Almere
Hierbij een verwijzing naar een deel van een kaart uit 1937 van Noord-Holland met daarop alle rijkswegen en provinciale wegen:
http://www.filecache.de/54124301
Hierover kan ik een heel boek schrijven. Zal ik niet doen. Een paar dingen. (Zwart = rijkswegen; groen en rood zijn provinciale wegen.)
Je ziet wat nu de A1 is, vanaf de Berlagebrug in Amsterdam tot aan paleis Soestdijk!!! (Op deze weg heeft Prins Bernhard ooit een ernstig auto-ongeluk gehad.) Verder de 'toeristische route' van de A2 via Abcoude, Loenersloot et cetera, om via de Amsterdamschestraatweg Utrecht binnen te komen.
De A3 (langs Amstelveen) is gestippeld.
De hele Zaanstreek (waar mijn roots liggen) was alleen via provinciale wegen bereikbaar, te weten de weg Hempont-Limmen-Castricum aan Zee (XV) en de weg Purmerend-Buitenhuizen. Een deel van de laatste weg (XVII op de kaart) is door de A7, de Middenweg in de Wormer, opgeslokt. (René, snelwegen kunnen dus ook letterlijk gebaseerd zijn op oude provinciale wegen!)
De rijksweg Velsen-Amsterdam is gestippeld vanaf de bocht langs de Fordhaven.
Hier laat ik het bij.
http://www.filecache.de/54124301
Hierover kan ik een heel boek schrijven. Zal ik niet doen. Een paar dingen. (Zwart = rijkswegen; groen en rood zijn provinciale wegen.)
Je ziet wat nu de A1 is, vanaf de Berlagebrug in Amsterdam tot aan paleis Soestdijk!!! (Op deze weg heeft Prins Bernhard ooit een ernstig auto-ongeluk gehad.) Verder de 'toeristische route' van de A2 via Abcoude, Loenersloot et cetera, om via de Amsterdamschestraatweg Utrecht binnen te komen.
De A3 (langs Amstelveen) is gestippeld.
De hele Zaanstreek (waar mijn roots liggen) was alleen via provinciale wegen bereikbaar, te weten de weg Hempont-Limmen-Castricum aan Zee (XV) en de weg Purmerend-Buitenhuizen. Een deel van de laatste weg (XVII op de kaart) is door de A7, de Middenweg in de Wormer, opgeslokt. (René, snelwegen kunnen dus ook letterlijk gebaseerd zijn op oude provinciale wegen!)
De rijksweg Velsen-Amsterdam is gestippeld vanaf de bocht langs de Fordhaven.
Hier laat ik het bij.
Laatst gewijzigd door HermanKuik op za 03 jun 2006, 10:22, 1 keer totaal gewijzigd.
Helemaal weg van de snelweg
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36660
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
De Middenweg door de Wijdewormer is óók een nieuwe weg uit de jaren '30. De Bernhardbrug in de huidige N515 is in 1935 pas gebouwd, en dus niet oud (geen historisch tracé). Kijk maar in een historische atlas van Noord-Holland met kaartbeelden van rond 1900, dan tref je op de plek van de Middenweg alleen de Middentocht aan. Deze weg is in 1970 gedeeltelijk verdubbeld. Het was ook niet de bedoeling dat het een rijksweg zou worden, maar dat het een provinciale snelweg zou blijven. Omdat de A7 door Waterland niet is gebouwd, is uiteindelijk het wegbeheer van de provinciale weg Zaandam - Purmerend overgedragen aan het Rijk.HermanKuik schreef:Een deel van de laatste weg (XVII op de kaart) is door de A7, de Middenweg in de Wijdewormer, opgeslokt. (René, snelwegen kunnen dus ook letterlijk gebaseerd zijn op oude provinciale wegen!)
Laatst gewijzigd door Rene op vr 02 jun 2006, 22:21, 1 keer totaal gewijzigd.
Eigenlijk wel logisch dat Deil-Meteren aansloot op een eerder aangelegd deel. Het nut van een enkel los wegvak naar Meteren was mij absoluut niet duidelijk.René schreef:Ik heb van de enkelbaans openstelling van Arkel-Deil helaas geen gegevens gevonden.
Wel van de openstelling van Deil naar Meteren in 1939. Ik verwacht dat Deil-Meteren in aansluiting op Arkel-Deil is gebouwd, en dat het laatste wegvak dus ergens tussen 1936 en 1939 gebouwd zal zijn. Maar dat baseer ik enkel op enkele kaarten; bewijzen heb ik helaas niet.
Toch heb ik lang gedacht dat het smalle kronkelige A15-deel ten westen van Gorinchem, ouder was dan de weg richting Deil. Maar dat is dus niet zo. Interessant die oude kaarten!
- Rene
- 4x5 autosnelweg
- Berichten: 36660
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 11:48
- Locatie: Noord-Holland
- Contacteer:
Re: Shell-wegenkaart uit 1958
Heel opmerkelijk dat men voor de gele wegen (de rijkswegen) de administratieve rijkswegnummering heeft gebruikt conform het rijkswegenplan 1948, maar dat als de rijksweg een E-nummer draagt het administratieve rijkswegnummer niet wordt weergegeven.HermanKuik schreef:Hierbij de vindplaatsen op filecache.de van een Shell-wegenkaart uit 1958. De schaal is 1 op 600.000 en de uitgever is Mairs GV uit het Duitse Stuttgart.De E10 loopt (nog) niet door van Amsterdam naar Groningen; in plaats daarvan de wegnummers 7, 9 (!?) en 39. (Deze kwestie heb ik elders op dit forum al eens besproken.)
Graag jullie opmerkingen over de diverse wegnummers van de gele wegen.
Verder staat ook hier niet alles juist op. De A2 (destijds rijksweg 26, op deze kaart E9) tussen Oudenrijn en Jutphaas (noordkant Lekbrug) was al sinds 1948 volwaardig autosnelweg, en de A325 (destijds rw52) al sinds 1954 autosnelweg is. De A2 zuidelijk van Deil staat er al op als autosnelweg, maar de aansluitingen Waardenburg en Zaltbommel zijn pas in de jaren '60 ongelijkvloers gemaakt. Zo zie je maar - wegenkaarten zijn niet altijd volledig betrouwbaar !
-
- polderweggetje
- Berichten: 41
- Lid geworden op: za 13 mei 2006, 21:52
- Locatie: Almere
De oudste specifieke wegenkaart van Nederland
Misschien is het anno 2006 wel eens leuk om de allereerste specifieke Nederlandse wegenkaart te publiceren. Het betreft een kaart uit 1907, dus zo'n 99 jaar geleden. Benzine kon je krijgen in de omcirkelde oorden.
Met dank aan Pim van Doeland (wiens achternaam helemaal past bij zijn bezigheden als historisch en contemporain cartograaf).
Eerste Nederlandse wegenkaart NAC 1907. (NAC was de voorloper van de KNAC.)
>
>1 http://www.filecache.de/99946128
>2 http://www.filecache.de/83969037
>3 http://www.filecache.de/62369806
>4 http://www.filecache.de/8095275
>5 http://www.filecache.de/36912348
>6 http://www.filecache.de/82143829
>7 http://www.filecache.de/57509608
>8 http://www.filecache.de/76002236
>9 http://www.filecache.de/42203279
>10 http://www.filecache.de/79064036
>11 http://www.filecache.de/20115179
>12 http://www.filecache.de/95813919
Met dank aan Pim van Doeland (wiens achternaam helemaal past bij zijn bezigheden als historisch en contemporain cartograaf).
Eerste Nederlandse wegenkaart NAC 1907. (NAC was de voorloper van de KNAC.)
>
>1 http://www.filecache.de/99946128
>2 http://www.filecache.de/83969037
>3 http://www.filecache.de/62369806
>4 http://www.filecache.de/8095275
>5 http://www.filecache.de/36912348
>6 http://www.filecache.de/82143829
>7 http://www.filecache.de/57509608
>8 http://www.filecache.de/76002236
>9 http://www.filecache.de/42203279
>10 http://www.filecache.de/79064036
>11 http://www.filecache.de/20115179
>12 http://www.filecache.de/95813919
Helemaal weg van de snelweg
Ik heb vannacht dit zeer boeiende onderwerp gevonden. De Michelin-kaarten van begin jaren '50 van Herman Kuik zijn werkelijk schitterend. Ik vond het zo mooi en was zo verdiept in de kaarten dat ik de tijd vergat, ik ging pas om 4:00 uur 's-nachts naar bed. Vanmorgen om 10:00 uur ben ik verder gaan kijken, omdat ik nog lang niet alles gezien had. Het valt me van die oude Michelin-kaarten van Nederland op, dat er geen wegnummers opstaan. Later in de draad zag ik dat Herman kaarten heeft gepost met het adres filecade.de. Helaas kon ik dit nergens openen. Zo ik ga nu snel verder kijken en Herman bedankt voor alle tijd en energie die je er in gestoken hebt om ook andere cartografie-liefhebbers mee te laten genieten.
Ik verneem hier helaas niets meer van Herman Kuik met zijn schitterende oude Michelinkaarten 1:200000. Hopelijk komt hij gauw eens terug met interessante posts van de kaarten van weleer.
Tegenwoordig heb ik geen scanner meer, wil er weer een aanschaffen om o.a. ook hier oude ingescande kaarten te posten o.a. een Michelin serie jaune 1:200000 van het departement Var (83) in Frankrijk uit 1944, PLattegrond van Parijs met de bezienswaardigheden ingetekend in kleur uit de jaren '20/'30, oude atlassen van begin vorige eeuw en hele grote trein-plattegronden van Europa uit de jaren '20 en '30 van de vorige eeuw (waar zelfs de treintjes incl. stoomlocs met hun rijtuigen op ingetekend zijn)
Ik verneem hier helaas niets meer van Herman Kuik met zijn schitterende oude Michelinkaarten 1:200000. Hopelijk komt hij gauw eens terug met interessante posts van de kaarten van weleer.
Tegenwoordig heb ik geen scanner meer, wil er weer een aanschaffen om o.a. ook hier oude ingescande kaarten te posten o.a. een Michelin serie jaune 1:200000 van het departement Var (83) in Frankrijk uit 1944, PLattegrond van Parijs met de bezienswaardigheden ingetekend in kleur uit de jaren '20/'30, oude atlassen van begin vorige eeuw en hele grote trein-plattegronden van Europa uit de jaren '20 en '30 van de vorige eeuw (waar zelfs de treintjes incl. stoomlocs met hun rijtuigen op ingetekend zijn)
Espace de zody
Die goedkope Canons schijnen best redelijk te zijn.
Ik hoor net van Mus dat hij een goedwerkende Trust-scanner heeft en als hij tijd en zin heeft zal ik hem eens aan het werk zetten en komen de kaarten waar ik het hier eerder over had eerder op het forum dan ik gedacht had. Maar eerst laat ik hem een paar proefscans maken van een kaart met de sectie Arnhem-Zutphem (jawel hoor de good old A348) uit 1969 op schaal 1:250000.
Ik hoor net van Mus dat hij een goedwerkende Trust-scanner heeft en als hij tijd en zin heeft zal ik hem eens aan het werk zetten en komen de kaarten waar ik het hier eerder over had eerder op het forum dan ik gedacht had. Maar eerst laat ik hem een paar proefscans maken van een kaart met de sectie Arnhem-Zutphem (jawel hoor de good old A348) uit 1969 op schaal 1:250000.
Espace de zody
IK heb net de resultaten gezien van Mark's goedkope Canon-scanner, maar die zijn echt perfect. Ik denk dat ik die ga aanschaffen. Mus had net een conflict met zijn scanner en moest nog wat instellen in apparaatbeheer en daarna meteen weer naar zijn werk bij de Taxicentrale, dus die scan wordt voorlopig even uitgesteld. Ikhou je wel op de hoogte.Hajo schreef:Laten we zeggen dat een goede scanner (kwaliteit/prijs) ergens tussen de 50 tot 100 euro kost. Dat is geen probleem. Zal t.z.t. 's kijken.
Espace de zody
- Kaaiman
- Secretaris
- Berichten: 17386
- Lid geworden op: ma 26 jun 2006, 16:54
- Locatie: Hoogeveen
- Contacteer:
Ik heb nog een oude stadsplattegrond van Den Haag... neem me niet kwalijk... 's-Gravenhage, waarop RW4a ten westen van RW12 alleen nog maar als gepland/in aanleg staat!
Ook heb ik nog wat van Breda en Rotterdam geloof ik.
Als ik weer in Drenthe ben zal ik eens kijken wat ik nog aan oude kaarten in mijn archiefje heb liggen.
Ook heb ik nog wat van Breda en Rotterdam geloof ik.
Als ik weer in Drenthe ben zal ik eens kijken wat ik nog aan oude kaarten in mijn archiefje heb liggen.
Deur Drenthe • website over het Drentse provinciaal en rijkswegennet
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
@DeurDrenthe • volg het Drentse wegennieuws op Mastodon
-
- stadsweg
- Berichten: 403
- Lid geworden op: vr 08 apr 2005, 15:27
- Locatie: A15 afrit 20
- Contacteer:
Jammer dat de communicatie met mij stuk liep (op het feit dat ik een lange poos hier niet ben geweest o.a.). Als iemand nog een kaart wil neerzetten op m'n server, laat het dan ff weten. Bijv. via bart@severein.nl
Bijgaand een goedmakertje. Geen oude, ik schat zelf rond 1977 (vooral vanwege dat stukje ontbrekende A27 bij Lexmond). Wel leuke dingen op te vinden.
- A20 bij Capelle nog parallel aan de hoofdweg
- De nog aan te leggen tunnel (en kanaal) bij Rilland
- Oude situatie bij Breda
- Plan voor weg om Hooge Zwaluwe heen
- De weg van Tilburg naar het Noorden toe
- Geldrop - Nederweert ipv grote bocht bij Weert (maar rondweg aan zuidkant van Weert)
- A50
- A30
- A15 tot Varseveld
- Groningen - Emmeloord
- snelweg boven Leeuwarden
-
Bijgaand een goedmakertje. Geen oude, ik schat zelf rond 1977 (vooral vanwege dat stukje ontbrekende A27 bij Lexmond). Wel leuke dingen op te vinden.
- A20 bij Capelle nog parallel aan de hoofdweg
- De nog aan te leggen tunnel (en kanaal) bij Rilland
- Oude situatie bij Breda
- Plan voor weg om Hooge Zwaluwe heen
- De weg van Tilburg naar het Noorden toe
- Geldrop - Nederweert ipv grote bocht bij Weert (maar rondweg aan zuidkant van Weert)
- A50
- A30
- A15 tot Varseveld
- Groningen - Emmeloord
- snelweg boven Leeuwarden
-
Laatst gewijzigd door Bart71298 op do 26 okt 2006, 22:43, 1 keer totaal gewijzigd.
-
- expressweg
- Berichten: 4331
- Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:35
- Locatie: Maaseik (België)
- Contacteer:
Een klein voorproefje van een kaart vind je hier, na 4 november komen hopelijk duidelijkere fotos beschikbaar:
http://www.roadpics.net/kaart.jpg (ongeveer 600kb.)
http://www.roadpics.net/kaart.jpg (ongeveer 600kb.)