[GGW]Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Discussies over planning, aanleg en reconstructies van Gewestwegen (en Gemeentelijke Wegen)

Moderator: Moderatoren

vynkce
2x4 autosnelweg
Berichten: 10541
Lid geworden op: zo 01 jan 2006, 16:06
Locatie: Vlaanderen

[GGW]Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door vynkce »

De Standaard schreef:Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over
LEUVEN - Het Vlaams Gewest neemt op 1 oktober van dit jaar de Vlaams-Brabantse provinciewegen over. Dat heeft gedeputeerde Julien Dekeyser (Open VLD) gezegd in de provincieraad.

Vlaams-Brabant telt momenteel veertien provinciewegen die een totale lengte van circa 130 kilometer hebben. Eerder was sprake van een gefaseerde overdracht, maar nu zouden alle wegen in deze provincie samen overgedragen worden op dezelfde datum.

Dekeyser stelde dit in antwoord op een mondelinge vraag van raadslid Fons Heyvaert over het zwerfvuil langs provinciewegen. Dekeyser zei dat er in het verleden met gemeentebesturen gepraat geweest is over een overeenkomst voor het opruimen van zwerfvuil langs provinciewegen.
Die gesprekken werden stopgezet omdat het Vlaamse Gewest over een eigen dienst beschikt om het zwerfvuil langs haar wegen op te ruimen.
Het overnemen van provinciewegen door Vlaanderen staat al een tijdje op het programma. Limburg heeft er al geen meer, en nu volgt ook Vlaams-Brabant dus. Normaal gezien moeten op niet al te lange termijn ook de andere provincies nog volgen.
Rien
verkeersader
Berichten: 943
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:40
Locatie: Brussel & Sint-Truiden

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Rien »

vynkce schreef:Limburg heeft er al geen meer ...
Limburg heeft nooit provinciewegen gehad. ;) De staat (later het gewest) en de gemeenten zijn hier altijd de enige wegbeheerders geweest.

Goede zaak trouwens, die overdracht. De provincie beschikt vaak niet over het budget en de nodige 'expertise' om wegen die toch vaak van dezelfde grootteorde als gewestwegen zijn, te kunnen onderhouden. Vele ervan zijn oude betonwegen die slecht onderhouden worden.
Gebruikersavatar
Vinny
4x5 autosnelweg
Berichten: 43142
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:52
Locatie: Friesland

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Vinny »

In de Ardennen zijn nog een aantal genummerde provinciale wegen te vinden. Is dat hier ook zo?
Let op: Sarcasmemodus over een lengte van 10 kilometer.
Gebruikersavatar
Alfa
2x4 autosnelweg
Berichten: 11307
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Alfa »

Neen, alle provinciewegen hebben een N-nummer.

Heeft iemand een lijst van alle provinciewegen?
vynkce
2x4 autosnelweg
Berichten: 10541
Lid geworden op: zo 01 jan 2006, 16:06
Locatie: Vlaanderen

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door vynkce »

@Rien, dat wist ik niet... :)

@Alfa, een lijst, dat weet ik niet...
In de provicie Antwerpen gaat het ondermeer over de N104 en de N18!
denne007
autoweg
Berichten: 1358
Lid geworden op: ma 25 jun 2007, 19:48
Locatie: Oostende, België

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door denne007 »

in west-vlaanderen zijn er nog redelijk veel provinciewegen, ik denk dat je die vooral in de westhoek vindt.
Rien
verkeersader
Berichten: 943
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 12:40
Locatie: Brussel & Sint-Truiden

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Rien »

Alfa schreef:Heeft iemand een lijst van alle provinciewegen?
Ziehier. Het is wel de stand van zaken in 2004; recenter gegevens heb ik niet.

Het blijkt inderdaad dat in West-Vlaanderen nog de meeste provinciewegen liggen.

West-Vlaanderen
N32 Brugge – Franse grens, uitgezonderd een aantal km tussen Torhout en Lichtervelde
N33, N34, N318 en N334 voor zover gelegen binnen de R31
N37 voor zover gelegen binnen Roeselare (tussen spoorweg en R32)
N37a Ruiselede
N39a Wulpen
N303 Westrozebeke – Geluveld (N8)
N313 Hooglede – Ieper over gehele lengte
N317 vak van een aantal km tussen Bredene en De Haan
N321a Westvleteren
N327a Wingene
N332 Zonnebeke – Ieper
N335 Uitkerke – Zeebrugge
N345 Ieper
N353 Avelgem – grens met Henegouwen
N360 in Knokke-Zoute
N363 Wijnendale – Beerst
N366 Menen – grens met Henegouwen
N369 Leffinge (N33) – Ieper
N370d Zwevezele
N399 Tielt – Ingelmunster
R35 en N457 en N357 voor zover gelegen binnen deze ring

Oost-Vlaanderen
N17 Dendermonde (N41) – grens met Antwerpen
N36 Kluisbergen (N8) – Ronse
N46 Erondegem (N9) – Oudenaarde
N48 Ronse – grens met Henegouwen
N403 Nederlandse grens – Sint-Niklaas
N407 Lokeren – Wetteren
N415 Dikkelvenne (N444) Hundelgem (N46)
N416 Wetteren – Dendermonde
N444 Gent – Dikkelvenne (N415)
N445 Gent – Zele (N47)
N448 Lembeke – Ertvelde
N451 Kieldrecht – Sint-Niklaas
N459 Kruishoutem – Oudenaarde
N494 Deinze – Kruishoutem
N499 Eeklo – Aalter

Antwerpen
N14 Lier – Mechelen
N15 Mechelen – Herselt (N19)
N16 Blaasveld (N183) – Mechelen
N17 grens met Oost-Vlaanderen – Willebroek (N16)
N18 Turnhout – Mol
N104 Vlimmeren – Wechelderzande
N131 2 km bij Sint-Lenaarts
N148 Hemiksem – Boom
N149 Puurs (N183) – Willebroek (N183)
N159 Bornem (N16) – Liezele (N17)
N183 Puurs – Blaasveld (N16)
N259 Liezele (N17) – grens met Vlaams-Brabant

Vlaams-Brabant
N9c Zellik
N19 Aarschot – Wilsele-Putkapel (E314)
N28 Halle – grens met Waals-Brabant
N29 Bekkevoort (N2) – Tienen
N211 Mazenzele (N47) – Meise (N276)
N223 Sint-Joris-Winge – Tienen
N259 grens met Antwerpen – Wolvertem
N278a Vilvoorde
N285 Asse – grens met Henegouwen
JayBeeke
stadsweg
Berichten: 268
Lid geworden op: ma 21 mei 2007, 19:47
Locatie: Brabant, BE

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door JayBeeke »

De provincie beschikt vaak niet over het budget en de nodige 'expertise' om wegen die toch vaak van dezelfde grootteorde als gewestwegen zijn, te kunnen onderhouden. Vele ervan zijn oude betonwegen die slecht onderhouden worden.
De Vlaamsbrabantse exemplaren zijn wel vrij goed onderhouden. Vele van de wegen uit de lijst beschikken over een vrijliggend fietspad, en een goede wegverharding.

mvg
JJN
Mikhail
expressweg
Berichten: 3494
Lid geworden op: zo 29 jan 2006, 18:18
Locatie: Deinze en omstreken

Re: Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Mikhail »

En ik heb hier eens op het forum gelezen dat in belgie officieel geen provinciewegen bestonden ... Bij provinicieweg denk ik meteen, aan die oude versleten betonbanen ... Al goed dat men deze stilaan ook begint over te dragen naar het vlaams gewest
****
Medianieuws

Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door Medianieuws »

Het Nieuwsblad 31-12-2008 schreef:Gedaan met de provinciewegen

LEUVEN - De provinciewegen worden op 1januari eigendom van het Vlaams Gewest. Tegen 2012 moeten de wegen met een lokale functie worden overgedragen aan de gemeenten. Op die manier moet het wegbeheer in Vlaanderen aanzienlijk worden vereenvoudigd.
Het begin van het jaar luidt meteen ook het einde van de provinciewegen in. Op 1januari hevelt de provincie Vlaams-Brabant de provinciewegen over aan het Vlaams Gewest. Een hele opluchting voor gedeputeerde van Ruimtelijk Ordening Julien Dekeyser. Hij ijvert al acht jaar voor die overdracht.
'Het onderhoud van de wegen werd stilaan onbetaalbaar voor onze provincie', zegt hij. 'Elke maand moesten we wel ergens een stukje van het wegdek herstellen, dat was niet langer haalbaar. De middelen die we nu uitsparen, zullen we aanwenden om de veiligheid van de zwakke weggebruiker te verhogen. Bedoeling is het geld te spenderen aan subsidies voor de aanleg en het onderhoud van fietspaden. Gemeenten krijgen daardoor in totaal tot 80procent aan subsidies.'

Volgens Dekeyser zal het er ook voor de burger een pak duidelijker op worden. 'Voor de man in de straat is het voortaan duidelijk: ofwel is de gemeente eigenaar, ofwel het Vlaams Gewest. Zij weten dan ook waar ze met hun klachten terechtkunnen.'
Toch maakt schepen van Verkeer, Mobiliteit en Ruimtelijke Ordening in Bekkevoort Benny Reviers (SP.A) zich weinig illusies. 'Ik vermoed dat de klachten bij ons terecht zullen blijven komen', zegt hij. 'Dat is normaal. Het gemeentebestuur staat het dichtst bij de bevolking. Toen de wegen eigendom waren van de provincie, kwam 90procent van de klachten bij ons terecht. Ik denk dat dat ook het geval zal zijn als de wegen eigendom worden van het Vlaams Gewest.'
Bekkevoort heeft daarom een driemaandelijks overleg met de nutsmaatschappijen en het Vlaams Gewest. 'De vragen worden gecentraliseerd en doorgespeeld aan de betrokken instantie. Dat is ook al het geval voor eventuele klachten over de E314-autosnelweg.'

In Vlaams-Brabant wordt morgen in totaal 111kilometer aan provinciewegen eigendom van het Vlaams Gewest. Het gaat om de N285 Asse-Edingen, de N211 Vilvoorde-Aalst, de N19 Leuven-Aarschot, de N223 Tienen-SInt-Joris-Winge, de N29 Tienen-Diest, de N299 Halle-Alsemberg, de N298 Haacht-Rotselaar, de N297 Brussel-Lillois, de N28 Halle-Nijvel, de N296 Brussel-Merchtem en de N293 Hondzocht-Tubize.
De overdracht geldt voor provinciewegen van gewestelijk belang. Voor de overdracht van de lokale wegen naar de lokale overheden werd intussen een overleg opgestart met de Vlaamse provincies. In Vlaams-Brabant werd daarover al een akkoord bereikt en werden de provinciewegen van lokaal belang overgedragen aan de gemeenten Londerzeel, Steenokkerzeel, Kortenberg, Zoutleeuw en Meise.
Mikhail
expressweg
Berichten: 3494
Lid geworden op: zo 29 jan 2006, 18:18
Locatie: Deinze en omstreken

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door Mikhail »

zo dus vanaf morgen is er geen enkele provincieweg te vinden meer in VL Brabant...

Ik wist niet dat er nog zoveel provinciewegen lagen in VL Brabant, zoals de N285 bv. Die weg is toch behoorlijk lang in VL Brabant zo'n 20km denk ik...

Dus in principe gaan deze provinciewegen nooit meer gedegradeerd kunnen worden tot lokale wegen?
****
Gebruikersavatar
harry
Wegnummerfotograaf
Berichten: 24079
Lid geworden op: ma 28 feb 2005, 12:09
Locatie: Leipendam

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door harry »

Mikhail schreef:Ik wist niet dat er nog zoveel provinciewegen lagen in VL Brabant, zoals de N285 bv.
Het staat hier opgesomd (voorzover het mij bekend was):
http://wegnummers.autosnelwegen.nl/wege ... gprov.html
Morgen is die pagina dus verouderd...
wegnummers.nl foto's van alle genummerde wegen (o.a. NBA), plaatsnaamborden en molens
--Harry.
vynkce
2x4 autosnelweg
Berichten: 10541
Lid geworden op: zo 01 jan 2006, 16:06
Locatie: Vlaanderen

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door vynkce »

Ook de overblijvende provinciewegen in de provincie Antwerpen worden morgen overgedragen trouwens.
Gebruikersavatar
Alfa
2x4 autosnelweg
Berichten: 11307
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door Alfa »

Er blijven niet veel provinciewegen over. Weer worden de provincies wat nuttelozer.
Wimpie24
expressweg
Berichten: 4756
Lid geworden op: zo 02 nov 2008, 17:42
Locatie: Aarschot, Groot-Aarschot

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door Wimpie24 »

Alfa schreef:Er blijven niet veel provinciewegen over. Weer worden de provincies wat nuttelozer.
Yes! Dan hebben ze eindelijk tijd om nuttige dingen voor de provincie te doen. Beter toeristisch beleid o.a.
I thank whatever gods may be / For my unconquerable soul. / I am the master of my fate / I am the captain of my soul.
Invictus, Nelson Rolihlahla Mandela, Madiba
Gebruikersavatar
Alfa
2x4 autosnelweg
Berichten: 11307
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door Alfa »

Of om gewoon helemaal af te schaffen.
Gebruikersavatar
tompie
autoweg
Berichten: 1082
Lid geworden op: ma 11 feb 2008, 19:28
Locatie: zwevegem

Re: Gedaan met de provinciewegen in Vl-Brabant

Bericht door tompie »

ook in west vlaanderen zijn de provinciewegen overgedragen :D
belgie is zo slecht nog niet
Tommy
autoweg
Berichten: 2434
Lid geworden op: vr 18 dec 2009, 14:57
Locatie: Merchtem (B)

Re: [GGW]Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Tommy »

Ik vond geen betere plaats om dit lokaal nieuws te plaatsen:
Merchtem gaat gewestweg in het centrum zelf onderhouden

In Merchtem gaat het gemeentebestuur de gewestweg die door het centrum loopt, overnemen. Dat traject van zo'n 3 kilometer wordt nu nog beheerd door het Vlaams Gewest. Maar dat is niet handig bij evenementen of kleine herstellingen, zegt de burgemeester.
Bron en meer: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2026/01/22 ... derhouden/

Het gaat over:
- N290, Bogaerdstraat, Stoofstraat en Brusselse steenweg tot rotonde met Dooren
- N211, Korte Ridderstraat, Reedijk en Wolvertemsesteenweg tot rotonde met Dooren
- N211, Nieuwstraat en Aust De Boeckstraat, tot Klei (Opwijk)

Persoonlijk (als bewoner) vind ik het een gevaarlijke zaak. De argumenten in het artikel zijn uiteraard wel juist. Het gemeentebestuur is nu afhankelijk van de wil van het Vlaamse Gewest als ze iets in het centrum van de gemeente willen 'organiseren'. Maar door de overdracht vrees ik dat de gemeente 'wilde plannen' zullen hebben aan deze 3 grote invalswegen naar en van het centrum. Deze zijn nu ruim en breed ingericht, zonder noemenswaardige verkeersremmende maatregelen ( bvb https://www.google.com/maps/@50.9625058 ... FQAw%3D%3D ). Ik vrees dit jaar een toevloed van verkeersborden, verkeersremmers en voorrangswijzigingen die de verkeersveiligheid niet ten goede zullen komen... :facepalm:
Dé grootste collectie aan foto's van Belgische gepersonaliseerde nummerplaten!
www.vanityplates.be
Gebruikersavatar
Alfa
2x4 autosnelweg
Berichten: 11307
Lid geworden op: zo 27 feb 2005, 20:54

Re: [GGW]Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Alfa »

Dit is een zéér slechte zaak. Het gewestwegennetwerk moet intact blijven, het gaat niet alleen om centen maar ook om de functie als doorgaand wegennetwerk. Keer op keer blijkt dat als gemeenten een weg in handen krijgen ze beginnen de prutsen aan de snelheidslimieten en weginrichting. Gemeenten hebben zelden doorgaand verkeer als prioriteit.

Ik vind het zeer kwalijk dat het gewest nu ook al wegen overdraagt zonder er een alternatief is waardoor er effectief gaten in het gewestwegennnet komen. Het is anders als er bv een ringweg ligt, enkel dan zou een overdracht eventueel overwogen kunnen worden.
Tommy
autoweg
Berichten: 2434
Lid geworden op: vr 18 dec 2009, 14:57
Locatie: Merchtem (B)

Re: [GGW]Vlaanderen neemt Vlaams-Brabantse provinciewegen over

Bericht door Tommy »

Het is heel lokaal nieuws. Mijn excuses. Maar ik ben daar volmondig mee eens. De gemeente wou in de vorige legislatuur een ring rond Merchtem implementeren. Een geknutseld route rond het centrum: Dooren, Wolvertemsesteenweg, Burchtlaan, Gasthuisstraat, Sint-Jansstraat, August De Boeckstraat, Spiegellaan, Stationsstraat, Oudstrijdersstraat (/Koning Leopold III straat in andere richting), Kalkovenlaan, Brusselsesteenweg.

Ik heb het geprobeerd te visualiseren op kaart:
https://www.google.com/maps/dir/50.9545 ... FQAw%3D%3D

Om die zogenaamde ring enigszins vorm te kunnen geven heeft de gemeente, waar die mag/kan, reeds aanpassingen gedaan en voorrang gewijzigd:
- Voorrangswijziging Burchtlaan - Gasthuisstraat (2023): https://www.google.com/maps/@50.9616974 ... FQAw%3D%3D
- Voorrangswijziging Gasthuisstraat - Sint-Jansstraat (ook 2023): https://www.google.com/maps/@50.9657986 ... FQAw%3D%3D
Maar deze werd na evaluatie en verkeersopstoppingen teruggedraaid naar de oude situatie in juli 2025!
- Volledige heraanleg Spiegellaan en deze is nu ook voorrangsweg geworden: Geen recente SV
- Voorrangswijziging Stationstraat - Oudstrijdersstraat (eind 2025). Komende van het station moet er nu gestopt worden: Geen recente SV
- Voorrangswijziging Oudstrijdersstraat /Kalkovenlaan met Mieregemstraat (2023). Mieregemstraat moet nu stoppen: Geen recente SV

De missing links zijn volgende vier voorrangswijzigingen:
- Wolvertemsesteenweg laten voortvloeien in de Burchtlaan. Reeddijk krijgt een stop: https://www.google.com/maps/@50.960715, ... FQAw%3D%3D
- Sint-Jansstraat laten overvloeien in de August De Boeckstraat (U-turn). Klei krijgt een stop: https://www.google.com/maps/@50.9635667 ... FQAw%3D%3D
- August De Boeckstraat laten overvloeien in de Spiegellaan. Verkeer uit het centrum krijgt een stop: https://www.google.com/maps/@50.9613803 ... FQAw%3D%3D
- Brusselsesteenweg laten overvloeien in de Kalkovenlaan. Verkeer uit het centrum krijgt een stop: https://www.google.com/maps/@50.9541707 ... FQAw%3D%3D

De overdracht van de gewestwegen naar de gemeente kadert uiteraard in het feit deze plannen langzaam maar zeker uit te rollen... Het gewest heeft immers steeds geweigerd deze vier voorrangswijzigingen door te voeren. Zijn waren tot nu toe er bevoegd voor.

De inwoners van de desbetreffende straten zijn natuurlijk niet blij met het extra verkeer voor hun deur. Reeds in 2021 is er een grote protestactie geweest (onder het vorig gemeentebestuur):
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2021/03/23 ... r-ringweg/
Desondanks wat beloftes van het nieuwe gemeentebestuur gaan de plannen dus toch gewoon door:
https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2024/12/06 ... -eenricht/
Dé grootste collectie aan foto's van Belgische gepersonaliseerde nummerplaten!
www.vanityplates.be